Lucerna siewna – właściwości, cena, gdzie kupić

To roślina, którą naprawdę warto się zainteresować. Ma ona ciekawe właściwości. Przydatnych również w sytuacji w której tracimy włosy. O tym jednak za chwilę.

Na początek kilka ogólnych informacji. Nazwa lucerna odnosi się do rodzaju roślin. Jest ich prawie 100. Niektóre z nich są wykorzystywane na przykład jako element paszy. Mamy więc na przykład lucernę sierpowatą i nerkowatą. Nas tutaj interesuje wspomniana w tytule „siewna”.

Lucerna siewna – podstawowe informacje

Osiąga ona wielkość do około metra. Jej „rodzinnym” terenem jest Afryka Północna. Tak naprawdę jednak w tym momencie można ją znaleźć w wielu miejscach na świecie. Lucerna siewna porasta między innymi Azję, Australię i Amerykę Północną. Jest ona rośliną uprawną. W takiej postaci występuje również w Polsce.

Lucerna siewna – najważniejsze właściwości

Powiem tak, warto zaopatrzyć się w kiełki tej rośliny. Stosunkowo od niedawna można je bez większych problemów kupić. Posiadają one mnóstwo witamin. Mam tutaj na myśli między innymi beta-karoten. Sporo również witamin z grupy B. Mamy też żelazo, magnez i fosfor.

Bogactwo składników przekłada się oczywiście na sporo właściwości. Lucernie przypisuje się między innymi działanie obniżanie poziomu cukru.Wpływ na poziom cholesterolu

To zwyczajowe określenie, bo chodzi o frakcje lipidowe. Ważne jest w tym aspekcie to, że lucerna siewna potrafi ograniczyć ilość tzw złego cholesterolu. To oznacza między innymi zmniejszenie ryzyko zawału serca.

Lucerna siewna dla kobiet

Jest to roślina, którą poleca się jako jeden z środków łagodzących objawy związane z menopauzą. Lucerna siewna ma w sobie składniki działające w podobny sposób do estrogenów. Co ciekawe jest ona również polecana jako naturalny sposób w profilaktyce raka piersi. Zawiera też w sobie składniki zwiększające laktację u karmiących matek.

Często wymienia się ją w kontekście odchudzania. Po pierwsze pomoże ona przy problemach z trawieniem. Po drugie jest ona polecana jako sposób na detoksykację organizmu. I w taki sposób właściwości lucerny siewnej pomogą przy odchudzaniu. Bez pozbycia się szkodliwych substancji z organizmu może być trudno zrzucić te parę kilogramów za dużo. Można ją też stosować w przypadku niedoboru żelaza (anemii).

Kolejna umiejętność powiązana jest z układem pokarmowym. Lucernę siewną poleca się w przypadku wzdęć. Sprawdza się też ponoć w przypadku walki z wrzodami.

Lucerna ma działanie oczyszczające. W pewnym stopniu może być wykorzystywana w przypadku walki z nadmierną ilością toksyn. Lucerna ma też działanie przeciwzapalne. Poleca się ją również w przypadku gorączki. A tak naprawdę to tylko część właściwości przypisywanych tej roślinie.

Lucerna siewna na włosy

Sporo w niej jak wspomniałem witamin z grupy B. Te mają ogromny wpływ na włosy. Podobnie jak witamina A i jak żelazo. Kurację z lucerny siewnej poleca się w przypadku osłabienia włosów. Po zimie to bardzo częsty problem. Nadmierne ich wypadanie nie powinno przerażać, ale zaniepokoić już tak. W dużym stopniu lucerna wzmacnia przede wszystkim cebulki włosów. Dzięki temu ma ona również wpływ na ich porost. Warto więc się tą rośliną zainteresować.

Lucerna siewna – gdzie kupić?

Generalnie rzecz biorąc najlepiej zdecydować się na gotowe preparaty, które ją zawierają. Co najmniej z dwóch powodów. Po pierwsze są w nich silne ekstrakty z lucerny, a to zapewnia lepsze efekty. Po drugie zwykle występuje ona w towarzystwie innych roślin wspomagających walkę z nadmiernym wypadaniem włosów u kobiet.

Ekstrakt z lucerny siewnej znalazł się w najchętniej obecnie wybieranych tabletkach na wypadanie włosów dla kobiet – Locerinie. Jest on tam „tylko” jednym z aż 16 składników. Na tym tle cena w porównaniu do innych preparatów na wypadanie włosów (z dużo mniejszą liczbą składników) jest naprawdę atrakcyjna. Za jeden składnik wychodzi tylko 10 zł! Więcej na temat tego rozwiązania przeczytacie w mojej recenzji Locerinu.

Zioła wspomagające skórę głowy
Tatarak na wypadanie włosów
źródło: By Panek – Own work, GFDL, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=15479404

To niejako bonus ode mnie dla Was. Jeśli serio traktujecie pielęgnację fryzury to warto zadbać również o skórę głowy. Żeby nie powiedzieć – przede wszystkim:) Niektóre z tych roślin skutecznie walczą z ich wypadaniem, a nawet polecane są na niektóre rodzaje łysienia. I właśnie dlatego warto je poznać. I również z tego powodu, że rośliny te mają dużo więcej do zaoferowania.

Tatarak

Zaczniemy od tej bardzo pospolitej rośliny w Polsce (ciekawostka – trudno ją znaleźć na terenie Karpat). Może nie wygląda, ale ma w sobie bardzo ciekawe umiejętności. Z których – dla dobra fryzury – radziłbym skorzystać:). Po pierwsze roślina ta mocno poprawia krążenie krwi w skórze głowy. Dzięki temu szybciej do mieszków dostarczamy ważnych składników odżywczych. Często w kontekście tataraku wymienia się umiejętność hamowania łupieżu.

Babka lancetowata

Zawiera w sobie mnóstwo przeciwutleniaczy. Babka to też pewne pierwiastki. Godne wymienienia są krzem, cynk i żelazo. Każdy z nich ma pewien wpływ na włosy. Z tej trójki – krzem największy. I to on ma pozytywny wpływ na skórę głowy. Przede wszystkim łączy się go z jej regeneracją. Babka lancetowata ma również pewne działanie nawilżające. Roślina ta łagodzi podrażnienia skóry.

Łopian na wypadanie włosów
By AnRo0002 – Own work, CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=49910169

Łopian

Roślina dobrze znana osobom, które dbają przy pomocy ziół o swoją fryzurę. W kontekście skóry głowy warto wspomnieć o tym, że łopian może pomóc przy łupieżu. Olej z tej rośliny można wykorzystać przy zniszczonych włosach. Łopian poleca się przy niektórych chorobach skóry. Mam tutaj na myśli między innymi trądzik i egzemy. Łopian w przypadku skóry głowy najczęściej stosuje w połączeniu z innymi ziołami. Mam tutaj na myśli Chociażby chmiel czy pokrzywę.

Ogórecznik

Olej z tej rośliny posiada drogocenne składniki dla naszego organizmu. Wykorzystuje się go między innymi przy zapaleniu stawów. Łagodzi bóle z nim związane. Olej z tej rośliny poleca się w przypadku trądziku różowatego. Kolejne zastosowanie zainteresuje kobiety. Roślinie też przypisuje się umiejętność zmniejszania bólu menstruacyjnego. Jeśli chodzi o skórę głowy to olej z ogórecznika przede wszystkim ją odżywia. Zawiera w sobie kwasy tłuszczowe, które w tym pomogą. Olej z tej rośliny poleca się osobom z osłabioną fryzurą. Wypadające w nadmiarze włosy to również wskazanie do jego stosowania.

 

 

Pawel

Tematyką ochrony męskich i damskich fryzur zajmuję się od dobrych kilka lat. Mój młody wygląd zawdzięczam głównie swoim mocnym włosom:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *