Lecą Ci włosy? Może to magnez

Przyczyny łysienia

Dzisiaj postanowiłem napisać tekst, który dotyczy nie tylko włosów, chociaż to oczywiście jest nasz motyw przewodni. Jego “powodem” jest moje ostatnie samopoczucie, które zaczyna mi „mówić”, że być może coś jest nie tak właśnie z tym pierwiastkiem. Chociaż to pewnie pogoda, bo ta jest mizerna;)

Niedobory mogą powodować wypadanie włosów

Tak i to jedna z można powiedzieć częściej występujących przyczyn. Do takiego niedoboru nie zawsze łatwo doprowadzić (na szczęście), ale jest to możliwe. Musimy sobie też zdać sprawę z dość prostej sprawy. To, że jemy codziennie, wcale nie oznacza dostarczania wszystkich potrzebnych organizmowi składników. Niby oczywiste, ale nie myślimy o tym:). Jesteśmy też poniekąd usprawiedliwieni. Część ze składników jest dość powszechna. Problem polega na tym, że często zdarza się nam się jednak nie jeść. Odchudzanie to chyba najlepszy przykład. Radykalne głodówki jeszcze lepszy. Zwykle to, że włosy wypadają będzie jednym z objawów. Pojawią się one dopiero po pewnym czasie. Sama utrata włosów może wystąpić jeszcze później. Co może spowodować pewne utrudnienie we wskazaniu przyczyny takiej sytuacji. Kto pamięta co jadł, lub czego unikał, powiedzmy trzy miesiace temu? No właśnie;).

Za co odpowiada magnez?

Na pewno należy on do składników w przypadku których łatwo doprowadzić do niedoboru. Przyczynia się do tego nie tylko źle zbilansowana dieta, ale również alkohol (w nadmiarze) i stres. Sam magnez odpowiada za bardzo dużo spraw związanych z naszym organizmie. Po pierwsze ma wpływ na układ nerwowy. To akurat bardzo szybko odczujemy, kiedy pojawia się niedobór. Symptomy ze strony tego układu będą dość „widoczne”. Niedobór magnezu pogłębia stres. Czujemy się nerwowi. Ba, wyczytałem kiedyś, że przedłużający się niedobór tego pierwiastka może mieć wpływ na stany depresyjne. Jony magnezu “działają” również na ciśnienie osmotyczne krwi i innych tkanek. Znajdziemy go też w kościach.

Skurcze łydek, wypadanie włosów

To dwa z co najmniej kilkunastu objawów niedoboru. Samo wzmożone wypadanie włosów jeszcze o niedoborze tego pierwiastka nie świadczy. Jeśli jednak dojdą do tego między innymi wspomniane skurcze łydek, symptomy ze strony układu nerwowego, to już możemy się skłaniać ku tej przyczynie. Niedobór magnezu, to też bóle głowy, mdłości, kołatanie serca i zaburzenia snu. A wierzcie, że wymieniłem jedynie kilka objawów.

Co zrobić?

W takiej sytuacji na pewno warto włączyć do diety produkty, które zawierają magnez. Nie będzie to specjalnie trudne i drogie. Zdecydowanie najwięcej jest go w kakao. Magnez znajdziemy też w pestkach słonecznika i dyni. Jeśli lubicie kaszę gryczaną, to mam dla Was dobra informację. W nie też jest magnez. Do diety warto też włączyć rośliny strączkowe i ryż. Pewne ilości magnezu obecne są w bananach.

Czy warto suplementować magnez? Powiem tak, można zdecydować się na taki produkt, który ratuje włosy, a przy okazji ma w sobie magnez. Jest tak w przypadku Profolanu. Można go nabyć tutaj.

Dodaj komentarz