Zielona herbata na włosy – jak stosować?

Naturalne sposoby na łysienie

Dzisiaj postanowiłem odpowiedzieć na tak postawione pytanie. Być może znacie już odpowiedź, ale z drugiej strony być może jest ktoś, dla kogo będzie to nowość. W zasadzie chyba lepszym pomysłem jest jednak pytanie „w jaki sposób zielona herbata może pomóc naszym fryzurom?”.

Czym jest zielona herbata?

No bez żartów przecież to wszyscy wiedzą. Czy aby na pewno?:). Zielona herbata pochodzi z Chin. To stamtąd rozprzestrzeniła się najpierw na Azję, a potem w zasadzie na cały świat. Jej popularności poza Azją nie można jednak liczyć w setkach lat. W naszym kraju myślę że to tak naprawdę kilkanaście ostatnich lat. Wciąż jednak najpopularniejsza jest u nas czarna herbata. Dlaczego zielonej przypisuje się aż tyle właściwości? Jest to efektem krótkiego procesu oksydacji (czyli utleniania), któremu jest ona poddawana.

Ciekawostką może być to, że zielona herbata zawiera nawet 2 razy więcej kofeiny niż kawa. Mowa tutaj jednak o suchych liściach. To jaka ilość kofeiny będzie w herbacie jest zależne między innymi od jej rodzaju i sposobu parzenia. Istotna jest też ilość liści w stosunku do objętości wody.

Najważniejsze właściwości zielonej herbaty

Odchudzanie

To chyba jedna z częściej podnoszonych właściwości zielonej herbaty. Bez wątpienia warto, jeśli walczycie z nadmiernymi kilogramami, się nią zainteresować. Zielonej herbacie przypisuje się pozytywny wpływ na przemianę materii. Przyspiesza ją po prostu. Tak przy okazji wspomnę, że jest ona też polecana przy detoksykacji organizmu. Co ma „swoje” do powiedzenia w przypadku odchudzania.

Przedłuża życie

Tak przynajmniej twierdzą Japończycy. Wystarczy ją w miarę regularnie pić. Mówimy tutaj jednak o kilku filiżankach dziennie. Nie jestem do końca przekonany aż do takiej ilości. Na pewno pozytywnie wpływa na nasze zdrowie. I właśnie przez to ma nam zapewnić – w pewnym sensie – długowieczność. Ciekawostką jest to, że zielona herbata chroni mózg. Dzięki niej na dłużej możemy go zachować w pełni sprawności. Tak przy okazji pobudza go ona rónież do pracy. Po wypiciu zielonej herbaty zwiększają się „możliwości” mózgu.

Skóra

To kolejna, często wymieniana właściwość. Zielona herbata jest bardzo często stosowana jako składnik kosmetyków. To między innymi dzięki ogromnej zawartości przeciwutleniaczy. Te ostatnie mają wpływ na cały organizm ( tak te wymienione wyżej właściwości również). Dzięki nim skóra wolniej się starzeje. Zielona herbata w pewnym stopniu opóźnia pojawianie się zmarszczek, ale i różnego rodzaju zmian skórnych. Naprawdę warto pić zieloną herbatę;).

Zielona herbata a włosy

Otóż produktowi temu przypisuje się podnoszenie poziomu globuliny, której zadaniem jest wiązanie hormonów (androgenów i estrogenów). Spotkacie się ze skrótem SHBG. To właśnie wspomniana globulina. W pewien sposób zielona herbata przeciwdziała pojawianiu się DHT, czyli aktywną formą testosteronu związaną z łysieniem typu męskiego. To oczywiście nie wszystkie właściwości. Zielona herbata ma też wzmacniać włosy. To między innymi dzięki obecności witaminy z grupy B. Ma w sobie również pewne ilości tych oznaczonych literami C i E. To nie pozostaje bez wpływu na stan fryzury.

Tak przy okazji dodam, że zielona herbata może pomóc pozbyć się łupieżu. To przez to, że ogranicza ona złuszczanie się naskórka. Ma też nasza bohaterka działanie przeciwzapalne, co można wykorzystać przy problemach ze skórą głowy.

Jak stosować zieloną herbatę?

Po pierwsze można jako wcierkę. Dzięki regularnemu stosowaniu jej w taki sposób, mamy przede wszystkim ograniczyć ilość wypadających włosów. Zmniejszymy też przetłuszczanie się skóry głowy.

Spotkałem się też z koncepcją rozcieńczania szamponu właśnie zieloną herbatą. Dzięki takiemu sposobowi możemy pozbyć się łupieżu. To rozwiązanie przy stanach zapalnych. Rozcieńczanie w stosunku 3:1 lub 4:1. Pierwsza liczba oznacza ilość wody. Ostatnia metoda, która mogę Wam zaproponować to płukanka. Tutaj wszystko wydaje się dość jasne. W taki sposób przede wszystkim wspomagamy ochronę włosów. Mamy je też wzmocnić.

 

One thought on “Zielona herbata na włosy – jak stosować?

  • Cenna informacja co do łysienia androgenowego – szkoda, że mój brat o tym wcześniej nie wiedział 🙂 Ale dzięki temu artykułowi mogę przekazywać tę ważną informację dalej, gdy spotkam jakiegoś pana z tym problemem. Dziękuję i pozdrawiam

Dodaj komentarz