Zielona herbata ratuje włosy?

Naturalne sposoby na łysienie

Dzisiaj postanowiłem odpowiedzieć na tak postawione pytanie. Być może znacie już odpowiedź, ale z drugiej strony być może jest ktoś, dla kogo będzie to nowość. W zasadzie chyba lepszym pomysłem jest jednak pytanie „w jaki sposób zielona herbata może pomóc naszym fryzurom?”.

Czym jest?

No bez żartów przecież to wszyscy wiedzą. Czy aby na pewno?:). Zielona herbata pochodzi z Chin. To stamtąd rozprzestrzeniła się najpierw na Azję, a potem w zasadzie na cały świat. Jej popularności poza Azją nie można jednak liczyć w setkach lat. W naszym kraju myślę że to tak naprawdę kilkanaście ostatnich lat. Wciąż jednak najpopularniejsza jest u nas czarna herbata. Dlaczego zielonej przypisuje się aż tyle właściwości? Jest to efektem krótkiego procesu oksydacji (czyli utleniania), któremu jest ona poddawana.

Ciekawostką może być to, że zielona herbata zawiera nawet 2 razy więcej kofeiny niż kawa. Mowa tutaj jednak o suchych liściach. To jaka ilość kofeiny będzie w herbacie jest zależne między innymi od jej rodzaju i sposobu parzenia. Istotna jest też ilość liści w stosunku do objętości wody. Wróćmy do właściwości. Zielona herbata między innymi ma nas chronić przed chorobami związanymi z sercem. Kolejna jej właściwość to wspomaganie proczesu odchudzania. Generalnie rzecz biorąc zielona herbata ma pozytywnie wpływać na poziom cholesterolu, przyspieszać spalanie tkanki tłuszczowej itd. A jako ciekawostkę dodam, że jest też stosowana jako naturalny lek na zapalenie spojówek.

Gdzie w tym wszystkim są włosy?

Otóż zielonej herbacie przypisuje się podnoszenie poziomu globuliny, której zadaniem jest wiązanie hormonów (androgenów i estrogenów). Spotkacie się ze skrótem SHBG. To właśnie wspomniana globulina. W pewien sposób zielona herbata przeciwdziała pojawianiu się DHT, czyli aktywną formą testosteronu związaną z łysieniem typu męskiego. To oczywiście nie wszystkie właściwości. Zielona herbata ma też wzmacniać włosy. To między innymi dzięki obecności witaminy z grupy B. Ma w sobie również pewne ilości tych oznaczonych literami C i E. To nie pozostaje bez wpływu na stan fryzury.

Tak przy okazji dodam, że zielona herbata może pomóc pozbyć się łupieżu. To przez to, że ogranicza ona złuszczanie się naskórka. Ma też nasza bohaterka działanie przeciwzapalne, co można wykorzystać przy problemach ze skórą głowy.

W jaki sposób stosować zieloną herbatę? Po pierwsze można jako wcierkę. Dzięki regularnemu stosowaniu jej w taki sposób, mamy przede wszystkim ograniczyć ilość wypadających włosów. Zmniejszymy też przetłuszczanie się skóry głowy.

Spotkałem się też z koncepcją rozcieńczania szamponu właśnie zieloną herbatą. Dzięki takiemu sposobowi możemy pozbyć się łupieżu. To rozwiązanie przy stanach zapalnych. Rozcieńczanie w stosunku 3:1 lub 4:1. Pierwsza liczba oznacza ilość wody. Ostatnia metoda, która mogę Wam zaproponować to płukanka. Tutaj wszystko wydaje się dość jasne. W taki sposób przede wszystkim wspomagamy ochronę włosów. Mamy je też wzmocnić.

One thought on “Zielona herbata ratuje włosy?

  • Cenna informacja co do łysienia androgenowego – szkoda, że mój brat o tym wcześniej nie wiedział 🙂 Ale dzięki temu artykułowi mogę przekazywać tę ważną informację dalej, gdy spotkam jakiegoś pana z tym problemem. Dziękuję i pozdrawiam

Dodaj komentarz