Lucerna siewna – poznaj jej właściwości

Dbaj o włosy

To roślina, którą naprawdę warto się zainteresować. Ma ona ciekawe właściwości. Przydatnych również w sytuacji w której tracimy włosy. O tym jednak za chwilę.

Na początek kilka ogólnych informacji. Nazwa lucerna odnosi się do rodzaju roślin. Jest ich prawie 100. Niektóre z nich są wykorzystywane na przykład jako element paszy. Mamy więc na przykład lucernę sierpowatą i nerkowatą. Nas tutaj interesuje wspomniana w tytule „siewna”.

Co warto wiedzieć o tej roślinie?

Osiąga ona wielkość do około metra. Jej „rodzinnym” terenem jest Afryka Północna. Tak naprawdę jednak w tym momencie można ją znaleźć w wielu miejscach na świecie. Lucerna siewna porasta między innymi Azję, Australię i Amerykę Północną. Jest ona rośliną uprawną. W takiej postaci występuje również w Polsce.

Jakie właściwości wykazuje lucerna?

Powiem tak, warto zaopatrzyć się w kiełki tej rośliny. Stosunkowo od niedawna można je bez większych problemów kupić. Posiadają one mnóstwo witamin. Mam tutaj na myśli między innymi beta-karoten. Sporo również witamin z grupy B. Mamy też żelazo, magnez i fosfor.

Bogactwo składników przekłada się oczywiście na sporo właściwości. Lucernie przypisuje się między innymi działanie obniżanie poziomu cukru. Można ją też stosować w przypadku niedoboru żelaza (anemii).

Kolejna umiejętność powiązana jest z układem pokarmowym. Lucernę siewną poleca się w przypadku wzdęć. Sprawdza się też ponoć w przypadku walki z wrzodami.

Lucerna ma działanie oczyszczające. W pewnym stopniu może być wykorzystywana w przypadku walki z nadmierną ilością toksyn. Lucerna ma też działanie przeciwzapalne. Poleca się ją również w przypadku gorączki. A tak naprawdę to tylko część właściwości przypisywanych tej roślinie.

Wpływ lucernie siewnej na włosy

Sporo w niej jak wspomniałem witamin z grupy B. Te mają ogromny wpływ na włosy. Podobnie jak witamina A i jak żelazo. Kurację z lucerny siewnej poleca się w przypadku osłabienia włosów. Po zimie to bardzo częsty problem. Nadmierne ich wypadanie nie powinno przerażać, ale zaniepokoić już tak. W pewnym stopniu lucerna wzmacnia przede wszystkim cebulki włosów. Dzięki temu ma ona również wpływ na ich porost. Warto więc się lucerną zainteresować.

Dodaj komentarz