Eclipta Alba – chińskie zioła na wypadanie włosów

Tak jak obiecałem ostatnio dzisiaj przed Wami chyba najbardziej znana roślina. Zdaję sobie sprawę, że dużo bardziej popularny jest żeń-szeń (który też dostanie swój wpis). Tylko, że ten ostatni ma inne umiejętności, a na włosy działa dodatkowo. Inaczej niż Eclipta Alba.

Eclipta Alba – co to jest?

To roślina o kilku nazwach. Spotkałem się z trzema. Bhringraj, False daisy, i Maka. Z czego najbardziej popularna jest ta pierwsza. Ponoć w Hindi oznacza to Władcę włosów. Nie wiem. Nie znam tego języka:). Skupmy się na samym bohaterze.

Roślina ta chętnie stosowana jest właśnie w Indiach i Chinach. Medycyna ajurwedyjska bardzo sobie ją ceni. Jako ciekawostkę dodam, że barwnik uzyskiwany z tej rośliny, wykorzystuje się między innymi do tatuaży, ale i farbowania włosów.

Sok z Eclipta Alba – jakie ma właściwości?

Ma on ciekawe umiejętności. Po pierwsze ugotowany sok (najlepiej z olejem kokosowym, może być też sezamowy) stosuję się do… maskowania siwizny. Kolejna ciekawostka związana jest z naszym narządem słuchu. Sok pomaga na ból ucha.

Eclipta Alba może być stosowana jako samoopalacz. Zawiera w sobie sfingomielinę. To bardzo ciekawa substancja. Należy do grupy lipidów. Substancja ta ma właściwości nawilżające i ochronne. I to właśnie wykorzystuje się przy opalaniu.

Eclipta wykazuje też działanie wspomagające gojenie. Z tego powodu roślina ta polecana jest jako sposób na trądzik. Chociaż ta właściwość przyda się też w przypadku, gdy mamy uszkodzoną z jakiegoś powodu skórę. Nasz dzisiejszy bohater zawiera w sobie pewne pokłady witaminy C. To silny przeciwutleniacz, który – i to jedna z jego właściwości – wspomaga skórę.

Eclipta Alba na wypadanie włosów

Wspomniałem już o siwieniu. Na pewno można ją stosować w przypadku łupieżu. Ma działanie przeciwgrzybicze. Generalnie dość pozytywnie wpływa na skórę głowy. Co ma oczywiście znaczenie dla włosów. Działanie przeciwzapalne, ale też i przeciwbakteryjne – kolejna dobra informacja. W pewnym więc stopniu może powstrzymywać wypadanie włosów wynikające z konkretnych powodów. Spotkałem się z tym, że ma pomagać przy łysieniu, ale to włożyłbym raczej między bajki. Warto podkreślić, że całkiem pozytywnie działa ta roślina na porost włosów. Suchy ekstrakt z tej rośliny nie jest drogi. Natomiast odrębną sprawą pozostaje jakość, bo ta może być różna, zależy od źródła w jakim go kupicie.

Skrzyp pospolity – alternatywa dla Eclipta Alba

Skrzyp polny na łysienie

Skrzyp – parę informacji ogólnych

Co właściwie wiesz na temat tej rośliny? Nie interesowała Cie do tej pory? To już pomagam. To gatunek rośliny wieloletniej, który znaleźć można przede wszystkim na terenie Europy. W Polsce jest ona pospolita. Spotkasz ją w zasadzie wszędzie. Ma charakterystyczne brunatne kłącze. Ciekawostką jest to, że dość trudno się pozbyć tej rośliny (jest ona chwastem). Ma bardzo głęboko osadzony system korzeni.

Najbardziej interesuje Cie tutaj co skrzyp ma w sobie. Co to za składniki i w jaki sposób wspomagają organizm i ratują Twoje włosy. Skrzyp to między innymi saponiny i flawonoidy. W roślinie tej znajdziesz również pewne ilości pierwiastków (przede wszystkim potas i żelazo). Najważniejsza z Twojego punktu widzenia jest jednak krzemionka. O niej za chwilę.

Skrzyp – wpływ na organizm

Przede wszystkim wykazuje on działanie przeciwzapalne. Ma właściwości moczopędne. Zwłaszcza one są wykorzystywane w medycynie naturalnej. Skrzyp pomaga między innymi przy zapaleniu dróg moczowych. Krzemionka, która się w tej roślinie znajduje, zapobiega chociażby tworzeniu się kamieni. Ziele skrzypu poleca się też na przykład przy nieżycie górnych dróg oddechowych

Skrzyp w walce z łysieniem

Po pierwsze ma ona pozytywny wpływ na porost włosów. To jest najważniejsza informacja dla Ciebie. Po drugie włosy, które Ci rosną, są zdecydowanie mocniejsze. To oznacza, że zwiększa się ich odporność na wypadanie. A o to przecież chodzi, gdy walczysz z łysieniem. Jeszcze ważniejsze jest to, że dzięki skrzypowi pojawiają się tzw. baby hair. W łysiejących miejscach nagle zaczyna być gęsto:).

No dobra, ale w jaki sposób możesz ją stosować? Najczęściej poleca się picie skrzypu (niespecjalnie przyjemny smak). Przez mniej więcej 3 miesiące. Jeśli mam być szczery, to metoda dobra, ale nie najlepsza. Liczy się stężenie składników, które mają Ci pomóc. Im większe (ale bezpieczne!), tym więcej osiągniesz.

Dlatego właśnie najlepszym rozwiązaniem jest Profolan. Zawiera w sobie odpowiednio wysokie stężenie naturalnych składników. Jest tutaj skrzyp i pokrzywa. Pierwszej działanie już poznałeś. Druga, dzięki temu, że jest naturalnym inhibitorem DHT, powstrzymuje wypadanie włosów. Dostajesz więc „combo” do zwalczania męskiego łysienia.

 

Pawel

Tematyką ochrony męskich i damskich fryzur zajmuję się od dobrych kilka lat. Mój młody wygląd zawdzięczam głównie swoim mocnym włosom:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *