Chińskie zioła na wypadanie włosów: Eclipta Alba

Dbaj o włosy

Tak jak obiecałem ostatnio dzisiaj przed Wami chyba najbardziej znana roślina. Zdaję sobie sprawę, że dużo bardziej popularny jest żeń-szeń (który też dostanie swój wpis). Tylko, że ten ostatni ma inne umiejętności, a na włosy działa dodatkowo. Inaczej niż Eclipta Alba.

Roślina różnych nazw

Spotkałem się z trzema. Bhringraj, False daisy, i Maka. Z czego najbardziej popularna jest ta pierwsza. Ponoć w Hindi oznacza to Władcę włosów. Nie wiem. Nie znam tego języka:). Skupmy się na samym bohaterze.

Roślina ta chętnie stosowana jest właśnie w Indiach i Chinach. Medycyna ajurwedyjska bardzo sobie ją ceni. Jako ciekawostkę dodam, że barwnik uzyskiwany z tej rośliny, wykorzystuje się między innymi do tatuaży, ale i farbowania włosów.

Sok z Eclipta Alba

Ma on ciekawe właściwości. Po pierwsze ugotowany sok (najlepiej z olejem kokosowym, może być też sezamowy) stosuję się do… maskowania siwizny. Kolejna ciekawostka związana jest z naszym narządem słuchu. Sok pomaga na ból ucha.

Eclipta Alba może być stosowana jako samoopalacz. Zawiera w sobie sfingomielinę. To bardzo ciekawa substancja. Należy do grupy lipidów. Substancja ta ma właściwości nawilżające i ochronne. I to właśnie wykorzystuje się przy opalaniu.

Eclipta wykazuje też działanie wspomagające gojenie. Z tego powodu roślina ta polecana jest jako sposób na trądzik. Chociaż ta właściwość przyda się też w przypadku, gdy mamy uszkodzoną z jakiegoś powodu skórę. Nasz dzisiejszy bohater zawiera w sobie pewne pokłady witaminy C. To silny przeciwutleniacz, który – i to jedna z jego właściwości – wspomaga skórę.

W jaki sposób wpływa na włosy?

Wspomniałem już o siwieniu. Na pewno można ją stosować w przypadku łupieżu. Ma działanie przeciwgrzybicze. Generalnie dość pozytywnie wpływa na skórę głowy. Co ma oczywiście znaczenie dla włosów. Działanie przeciwzapalne, ale też i przeciwbakteryjne – kolejna dobra informacja. W pewnym więc stopniu może powstrzymywać wypadanie włosów wynikające z konkretnych powodów. Spotkałem się z tym, że ma pomagać przy łysieniu, ale to włożyłbym raczej między bajki. Warto podkreślić, że całkiem pozytywnie działa ta roślina na porost włosów. Suchy ekstrakt z tej rośliny nie jest drogi. Natomiast odrębną sprawą pozostaje jakość, bo ta może być różna, zależy od źródła w jakim go kupicie.

Dodaj komentarz