Cukrzyca jedną z wielu możliwych przyczyn wypadania włosów

Przyczyny łysienia

Nie odkrywam w tym momencie Ameryki. Cukrzyca jest wymieniana w kontekście utraty włosów od dawna. Chciałbym się po prostu nieco bliżej przyjrzeć tej akurat przyczynie. Chociażby z tego powodu, że cukrzyca jest coraz częściej występującym problemem zdrowotnym. Swojego czasu wpadły w mi ręce statystyki mówiące o tym, że w ciągu ostatnich 25 lat aż 4-krotnie wzrosła liczba przypadków tej choroby wśród dzieci.

cukrzyca

Czym jest cukrzyca?

Jak to zwykle u mnie, zaczniemy od lekcji;). Cukrzyca to w zasadzie grupa chorób metabolicznych. Ich wspólną cechą jest hiperglikemia, czyli podwyższony poziom cukru we krwi. Z czego on wynika? To dość proste. Hiperglikemia jest efektem defektu produkcji albo działania insuliny. To w pewnym momencie rozwoju choroby prowadzi do dolegliwości związanych z trzustką. To ona produkuje insulinę. Problemem – również dla włosów – jest przewlekła hiperglikemia. Może ona prowadzić między innymi do niewydolności konkretnych narządów ze szczególnym uwzględnieniem oczu, nerek, serca i naczyń krwionośnych. Jak więc widzicie, wypadanie włosów w tym wypadku jest dużo mniejszym problemem. Faktem jest jednak, że może się pojawić.

Wracając do cukrzycy, to znamy trzy podstawowe (niejedyne jednak) rodzaje. Mamy więc typ I i typ II. Jest też cukrzyca ciężarnych. Pierwszy typ określany jest jako insulinozależny. Objawy to między innymi senność i zmęczenie, a także utrata wagi i częste oddawanie moczu. W przypadku tej cukrzycy oddech „przyjmuje” zapach acetonu. Kiedyś ten typ określano mianem „młodzieńczego”.

Drugi z wymienionych to cukrzyca insulinoniezależna (bywa też nazywana chorobą „wieku dorosłego”). Ten typ występuje zdecydowanie częściej. Jako jedną jego z głównych przyczyn wskazuje się otyłość. Najbardziej charakterystycznymi objawami cukrzycy typu II są nadmierne łaknienie i pragnienie. Symptomem może być częstomocz.

Gdzie w tym wszystkim wypadanie włosów?

Kluczem do odpowiedzi na to pytanie jest określenie “przewlekła choroba ogólnoustrojowa”. O ile ciężko byłoby wykazać bezpośredni wpływ wysokiego poziomu glukozy na włosy, to jednak opisywana dolegliwość może wywołać sytuację w której będziemy je tracić. Oczywiście wtedy kiedy nie jest leczona. Każdy problem zdrowotny, szczególnie taki, który ma przełożenie na funkcjonowanie całego organizmu, może wywoływać różne skutki. Mieć wpływ na poszczególne „elementy” naszego ciała, w tym również włosy.

W przypadku cukrzycy możemy mieć do czynienia z łysieniem telogenowym. Co to za typ? Każdy włos ma swój „cykl życia”. Najpierw jest faza wzrostu (określana mianem anagenowej), potem wypadania (telogenowa). Wyróżniana jest też pośrednia, ale tutaj nie istotna. W przypadku łysienia telogenowego, włosy szybciej przechodzą do fazy wypadania. Ich utrata zwykle ma charakter rozlany, ale szczególnie widać to na czubku głowy. I żebyśmy mieli jasność. Łysienie nie pojawi się wraz z momentem, kiedy choroba się ujawni. Taka sytuacja może mieć miejsce np. po kilku latach. Nie u każdego też wypadanie włosów wystąpi(czy też będzie miało związek z cukrzycą).

Dodaj komentarz