Włosy potrzebują siarki i cynku

Dbaj o włosy

I musimy sobie to wbić do głowy. Kiedy piszę „potrzebują”, to chodzi nie tylko o dostarczane ich wewnętrznie, ale i zewnętrznie. O czym parę słów też napiszę. A jeśli chcielibyście się przekonać, jak ważne to pierwiastki, to wystarczy doprowadzić do ich niedoboru. Tego oczywiście nie polecam, lepiej uwierzyć mi na słowo:).

dieta

Bez niego fryzura się nie obędzie

Spotkałem się kiedyś ze stwierdzeniem, że włosy wręcz łakną siarki i bardzo mi się ono spodobało. Tym bardziej, że oddaje stan rzeczywisty. Z siarką związane są dwa bardzo istotne aminokwasy. To mietonina i cysteina. One z kolei są bardzo ważne dla keratyny, czyli białka budującego włosy. W zasadzie wszystko już mamy jasne;). Dla porządku dodam jednak, że dzięki siarce wzmocnimy łodygę włosa. Co to takiego? Jest to część korzenia (górna), która stopniowo rogowacieje i jest wypychana ponad skórę. To nasze włosy. To właśnie siarka zapewnia naszej fryzurze siłę. Włosy stają się mocniejsze, a przy okazji sprężyste.

Jak to jest z dostarczaniem tego pierwiastka przez dietę? W zasadzie to nie będzie trudne. Jeśli chcemy (a na pewno powinniśmy) „zadbać” o siarkę, to przede wszystkim powinniśmy postawić na produkty wysokobiałkowe. Mam na myśli tutaj między innymi drób, ale też nabiał. Siarkę znajdziemy również w kapuście i cebuli. I to właśnie z tego powodu ta ostatnia jest tak chętnie stosowana jako wcierka do włosów. I to wspominane we wstępie zewnętrzne dostarczanie. Siarkę znajdziemy również w niektórych szamponach.

Dobrą informacją jest to, że niedobór tego pierwiastka to sytuacja rzadka. Musielibyśmy się bardzo postarać, aby do niego doprowadzić.

Cynk ważny dla skóry i włosów

Podobnie jak wyżej opisany, ale to właśnie teraz chciałem zwrócić na to uwagę. Siarka to pierwiastek niezbędny nam do życia, ale i cynk jest niezwykle istotny. Przykładowo na ten ostatni szczególną uwagę powinni zwrócić mężczyźni. Ale nie na tym się będziemy tutaj skupiali. Jeśli pojawi się niedobór cynku, to symptomów będzie sporo, ale najbardziej dla nas istotne są te związane ze skóra i włosami. Ta pierwsze stanie się sucha. Liczyć się trzeba też ze sporą ilością zmian skórnych. Problemem będzie gojenie się ran. Proces ten znacząco może się wydłużyć.

Włosy z kolei zaczną wypadać w naprawdę dużych ilościach. To efekt tego, że osłabieniu ulegną mieszki. Przy niedoborze cynku włosy tracą też na sprężystości. I będzie się to dało zauważyć. Co możemy zrobić, aby do takiego niedoboru nie dopuścić? Przede wszystkim dostarczać cynk w diecie. Najwięcej jest go w owocach morza, ale na szczęście dla tych którzy ich nie lubią, są jeszcze inne możliwości.

Na pewno warto się przeprosić z kaszą gryczaną. Jeśli do tej pory jej unikaliście, to zmieńcie to. Akurat mamy teraz sezon na dynię i to dobra informacja w kontekście cynku. Pestki z niej są w ten pierwiastek bardzo bogate. Można dietę uzupełnić suplementem, który zawiera cynk. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest wybór konkretnego preparatu przeciw wypadaniu włosów w którym ten pierwiastek będzie obecny. Takim produktem jest chociażby Profolan, który można nabyć tutaj.

Dodaj komentarz