Co na wypadanie włosów? Naturalne sposoby
To problemu wielu osób niezależnie od wieku i płci. Wystarczy przejrzeć fora internetowe dotyczące urody. Na pytanie „co na wypadanie włosów” pojawia się wiele odpowiedzi. Postanowiłem zebrać sposoby, które są skuteczne, ale przede wszystkim naturalne. A więc bezpieczne. Zapraszam do poradnika.
Co znajdziecie w tekście:
Co jest przyczyną wypadania włosów?
Tak naprawdę jest spora grupa powodów, które mogą wpływać na stan naszej fryzury. Część z nich jest charakterystyczna dla konkretnej płci. Są też takie, które wiążą z wypadającymi włosami… zawód jaki wykonujecie. Skupię się wiec na tych najczęściej występujących. Dla pewnego ułatwienia podzieliłem je na kilka grup.
Czynniki związane z urodą:
- Nadmierna stylizacja fryzury
- Źle dobrane preparaty do mycia głowy
- Zbyt częste farbowanie
- Nieodpowiednie środki do pielęgnacji
Wypadanie włosów – czynniki związane z dietą:
- Radykalne odchudzanie (głodówki)
- Przedłużający się niedobór pierwiastków (cynk, żelazo, siarka, miedź)
- Przedłużający się niedobór witamin (A, B2, B5, C)
- Nadmiar niezdrowego jedzenia (np. produkty wysoko przetworzone)
Problemy zdrowotne a fryzura:
- Choroby atakujące skórę głowy (np. łupież, łojotok)
- Choroby nowotworowe
- Cukrzyca
- Nadmiar stresu i dolegliwości z tym związane
- Zaburzenia hormonalne- nieprawidłowo działająca tarczyca, spadek estrogenów. problem z aktywną formą testosteronu (kobiece i męskie łysienie androgenowe)
- Depresja (i leki, których zadaniem jest ich leczenie)
- Wystawienie organizmu na działanie toksyn (praca w szkodliwych warunkach)
To właśnie najczęściej występujące czynniki powodujące nadmierne wypadanie. Czas na sposoby dzięki którym będzie sobie można z tym problemem. I je też postanowiłem podzielić na pewne grupy. Natomiast z doświadczenia powiem – polecam zdecydować się na połączenie kilku sposobów. Dla pewności, a przede wszystkim skuteczności. Tym bardziej, że często przyczyny wypadania włosów są współistniejące. A walka z nimi powinna być jak najbardziej pełna.
Sposoby na wypadanie włosów – zmień dietę
To pierwszy krok jaki warto wykonać. Dieta, która ograniczy wypadanie włosów, musi być przede wszystkim zdrowa. I chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć co to oznacza. Spójrzcie krytycznym okiem na swoje menu. Sporo tłuszczy pochodzenia zwierzęcego, produktów wysoko przetworzonych i niezdrowych przekąsek? To się musi zmienić. Aby nie obawiać się nadmiernej utraty włosów, powinniście zadbać o sporą ilość warzyw, ryby, drób i rośliny strączkowe. Te ostatnie w rozsądnych ilościach. Do tego grube kasze i produkty pełnoziarniste. Białko (oprócz wspomnianych już źródeł) znajdziecie w białym serze, mleku i kefirze. To absolutne minimum.
Oprócz tego warto postawić na produkty dostarczające mieszkom włosowym ważnych dla nich składników (wymieniłem je wyżej). Wybór jest spory. Wymienię tylko kilka. Co ważne wspierają one również skórę głowy. Chociażby przez wpływ na pracę gruczołów łojowych.
Produkty w diecie na porost włosów:
- Warzywa takie jak: cebula, kalafior, brokuły, pomidory, rzodkiewka
- Nabiał
- Rośliny strączkowe
- Owoce z dużą ilością witaminy C
- Kasze (gryczana, jaglana)
- Ryby morskie
Domowe sposoby na nadmierne wypadanie włosów
Gdybym miał je tak ogólnie opisać w paru słowach, to wyglądałoby to mniej więcej tak. Proste w przygotowaniu ze składników, które zwykle znajdują się w domu. To sposoby pozbawione najczęściej skutków ubocznych. Co ważne – ich skuteczność jest zależna od czynników indywidualnych. O czym zaraz się przekonacie.
Wcierka z nasion kozieradki
To jeden z najczęściej polecanych domowych sposobów przy wypadaniu włosów. I jednocześnie rozwiązanie, które jest poddawane dyskusji. W uproszczeniu u wielu osób faktycznie działa. I to nie tylko powstrzymuje wypadanie włosów, ale zapewnia porost nowych. Tak zwane „baby hair”. Z drugiej strony pojawiają się komentarze, że po zakończeniu stosowania tej wcierki problem wraca.
Jak ją przygotować? Banał. Kupcie zmielone nasiona kozieradki (w sklepie zielarskim). Do tego potrzebny będzie jeszcze wrzątek. Zalejcie (około 50-75 ml) nim płaską łyżeczkę nasion. Potem przefiltrujcie. Uzyskany płyn wcierajcie w skórę głowy. Nie przejmujcie się zapachem:).
Olejek rycynowy
To kolejny sposób zapewniający wzrost włosów. Równie popularny co nasiona kozieradki. Świetnie wpływa na kondycję skóry głowy . Można go stosować do jej olejowania. Pomaga tak naprawdę na różne przyczyny wypadania włosów. Jedna – bardzo ważna – uwaga. Olejek rycynowy jest dość gęsty i ciężki. Przed zastosowaniem należy go podgrzać lub zmieszać z innym olejem.
Ocet jabłkowy
To produkt popularny przede wszystkim wśród osób walczących z nadmiarem kilogramów. Pomaga również na trądzik. Z octu jabłkowego przygotujecie płukankę na włosy. Chociaż tak naprawdę działa ona na skórę głowy. I jest w tym bardzo dobra. Poprawia pH skóry głowy . To ostatnie jest niezwykle ważne z punktu widzenia ograniczenia wypadania włosów. Jak przygotować taką płukankę. Zasada jest posta. Na jedną część octu 4 wody. Gotowe.
Drożdże
To ostatni z hitowych sposobów na wypadające włosy jaki chciałem Wam zaprezentować. Jest prosty i tani. Stosuje się go w dwojaki sposób. Na zewnątrz i do wewnątrz. W tym pierwszym przypadku pod postacią maseczki. Generalnie ja jestem zwolennikiem drugiego sposobu. Codzienne przygotujcie sobie napój z drożdży. Jedna trzecia kostki rozpuszczona w połowie szklanki ciepłej wody. Smakuje strasznie, ale działa:).
To oczywiście nie wszystko co możecie sobie przygotować. Polecam mój wpis, gdzie znajdziecie 20 „Domowych sposobów na wypadanie i porost„.
Zioła na włosy
Kolejny temat – rzeka. Skupię się tutaj jedyne na trzech roślinach. Rozwinięcie tematu znajdziecie w tym moim wpisie. Jak dbać o kondycję włosów dzięki roślinom? Regularnie i bezpieczne. Ten drugi aspekt wymaga od Was kontroli. Po trzech miesiącach regularnej kuracji należy sobie zrobić miesiąc przerwy.
Pokrzywa
Jedno z dwóch najczęściej wymienianych ziół w kontekście pielęgnacji włosów. Z pokrzywy można przygotować płukankę, albo napar. Ten drugi sposób jest wykorzystywany częściej. Pokrzywa zawiera między innymi spore ilości krzemionki. Ważnych dla skóry głowy i mieszków. Włosy dzięki pokrzywie stają się mocniejsze, a fryzura bardziej gęsta. Jeśli chcecie wykorzystać tę roślinę jako płukankę, unikajcie świeżych liści.
Skrzyp
To druga z najpopularniejszych roślin. Skrzyp w pewnym stopniu pomaga na zaburzenia hormonalne. Ta ostatnia właściwość jest wymieniana w kontekście osób starszych. Włosy skorzystają na stosowaniu skrzypu przede wszystkim dzięki obecności krzemionki. To również ratunek dla skóry głowy. Skrzyp znany jest również ze wspomagania porostu włosów.
Łopian
A tu z kolei mamy roślinę, która nie jest aż tak znana. Ale umiejętności odmówić jej nie można. Po pierwsze działa na choroby skóry głowy. Powstrzymuje je. W ten sposób chroni również włosy. Generalnie jedną z najczęściej wymienianych właściwości łopianu jest wzmacnianie fryzury. Z tej rośliny można przygotować płukankę lub stosować ją wewnętrznie. Wykorzystuje się również olej z łopianku (jako wcierkę). I jeszcze jedna umiejętność tej rośliny. Przyda się, gdy zmagacie z łupieżem.
Preparaty na wypadanie włosów
To również warto brać pod uwagę, jeśli zmagacie się z takim problemem. Ilość takich produktów może przyprawić o ból głowy. To fakt. Wystarczy przejrzeć oferty aptek czy sklepów internetowych. Jak i blogi dotyczące tematyki włosów. Gdybym miał opisać pewne zasady jakimi można się kierować przy ich wyborze, to skupiłbym się na paru sprawach.
Preparat na wypadanie włosów powinien:
- Posiadać sprawdzone składniki
- Być skuteczny (to chyba oczywiste)
- Oparty o naturalne składniki
- Bezpieczny i pozbawiony skutków ubocznych
- Być wiarygodny (tutaj chodzi przede wszystkim o producenta)
Na swoim blogu przyglądam się oczywiście różnych produktom na wypadanie i porost włosów. Znajdziecie na ten temat wiele informacji. W kontekście ratowania fryzury warto wymienić dwa najnowsze rozwiązania. Jednym – przeznaczonym dla kobiet – jest Locerin (zajrzyjcie do mojej recenzji tego produktu). Dla mężczyzn z kolei – Folisin. Również polecam moją recenzję.