Budowa włosa - źródło handsomen.pl

Zmiany w strukturze włosa

Dbaj o włosy

Budowa włosa - źródło handsomen.plTemat dzisiejszego wpisu kiełkował w mojej głowie już od dłuższego czasu. Dokładniej rzecz biorąc, od pewnej rozmowy, która dotyczyła tego co i dlaczego tak dużo czynników wpływa na stan włosów. I tak jakoś dzisiaj postanowiłem temat podjąć.

To, że pojedynczy włos jest bardzo delikatny to chyba rzecz oczywista. Podatny na działanie mechaniczne (chociażby wyrywanie ich), ale i czynników zewnętrznych. Co więcej, sami sobie potrafimy zaszkodzić, najczęściej wtedy kiedy przesadzamy z ich układaniem, ale i pielęgnacją. Warto zdać sobie sprawę, że właśnie w taki sposób ingerujemy w ich strukturę.

Rozszczepianie włosów

Od tego właśnie postanowiłem zacząć. W zasadzie wyróżnia się dwa typy tego problemu. Po pierwsze mamy tak zwany rozszczep podłużny. Najczęściej występuje on pod postacią ataku na końcówkę naszych włosów. Tam właśnie następuje wspomniane rozszczepienie. Bardzo rzadko zdarzają się sytuacje kiedy ta „podłużna” odmiana tego problemu dotyczyła innych części naszych włosów. Dotyczy on głównie tych długich fryzur. Stąd też dużo częściej występuje rozszczepienie podłużne u kobiet. Jego mechanizm polega głównie na pękaniu tak zwanej osłonki włosa. Na szczęście problem ten bardzo łatwo można rozwiązać. Wystarczą nożyczki i obcięcie ich powyżej rozszczepienia. A i oczywiście unikajcie przesuszania fryzury.

Drugim typem rozszczepienia jest ten określony jako „węzłowy”. W skali mikro wygląda to tak, że pojawiają się okrągłe, bądź też wrzecionowate zmiany na tak zwanej istocie korowej pojedynczego włosa. W skali makro pojawiają się złamania i charakterystyczne pędzelkowate zakończenia. Co ciekawe problem ten dotyczyć może nie tylko skóry głowy. Często występuje na brodzie, jak i na pachwinach. Stąd też problem ten w równym stopniu dotyka mężczyzn, jak i kobiety. Unikajcie przede wszystkim „targania” się za włosy. W przypadku tworzenia się niektórych aminowkasów (jeśli zostanie to zaburzone) również może ten problem wystąpić.

Pętelka i łamanie

Chciałem wspomnieć jeszcze o dwóch rodzajach zmian strukturalnych. Pierwsze to tak zwane włosy pętlicowate. To nic innego jak pętle na jednym, lub większej ilości, powstające wskutek na przykład niewłaściwego czesania fryzury. To jednak nie jedyna droga do takich zmian strukturalnych. Mogą być one spowodowane poprzez nerwowe „zakręcenie” włosów na palcach. Aby temu przeciwdziałać wystarczy… tego nie robić.

Łamliwość włosów wbrew temu co mogłoby się wydawać może by problemem wrodzonym. A przynajmniej specjaliści takie mają założenie, że jakaś predyspozycja za to odpowiada. Oczywiście łamliwość włosów może być też efektem wspominanego wcześniej rozszczepiania. Generalnie charakterystyczne dla łamania jest to, że włos jest suchy, jak i bardzo cienkie. Łamią się one najczęściej 2 do 3 centymetrów nad skórą głowy.

Co ciekawe łamanie włosów może mieć na przykład charakter rozlany, czyli dotyczyć całej głowy, ale istnieje również możliwość, że będzie ona ograniczona do paru ognisk, albo nawet tylko do jednego. A już zupełnie na koniec powiem, że walka z tymi zmianami strukturalnymi jest dość łatwa, ale mogą one z kolei występować jednocześnie.

PRZECZYTAJCIE RÓWNIEŻ: RADIA SHAMPOO

2 comments

  • Witam

    Dobry, artykuł, ale moim zdaniem brakło w nim istotnego zagadnienia a w zasadzie zagadnień dotyczących innych uszkodzeń włosów między innymi wełniastych, paciorkowych, czy chociażby skręconych. Mam nadzieje, że autor to naprawi. Mam nadzieje, że to po prostu była pierwsza część takiego krótkiej serii “Zmiany w strukturze włosów”, bo moim daniem warto by rozbudować ten temat.

  • Biję się w piersi. Chociaż faktem jest, że skupiłem się akurat na tych zmianach, bo takie miałem założenie że właśnie o nich będę pisał. Biję się w pierś, bo mogłem to zaznaczyć na wstępie tego wpisu, a tego nie zrobiłem. Natomiast na przysłowiowych dniach opiszę wymienione zmiany, chociaż ciężko mi konkretnie określić kiedy to będzie, bo mam już parę tematów w zanadrzu. Proszę więc śledzić bloga mniej więcej regularnie.

Dodaj komentarz