Ziołowe wcierki na wzmocnienie

Dbaj o włosy

Ostatnio było o cebuli, czosnku to dzisiaj zgodnie z obietnicą, skupimy się na ziołach. Mają one różne właściwości, które będziecie mogli wykorzystać. Oczywiście zioła stosuje się nie tylko we wcierkach. Znając poszczególne właściwości można przygotować z nich chociażby szampon.

rozmaryn

W przypadku wcierek można skupić się tylko na jednej roślinie, ale i przygotować sobie mieszankę kilku. Co ważne jednak uważajcie w tym drugim przypadku. Łączenie kilku składników, nawet jeśli są to „tylko” zioła, to zawsze musi być założenie, że pojawią się jakieś niepokojące skutki uboczne. Przy okazji warto też wiedzieć, które z roślin mogą mieć wpływ na kolor naszych włosów. Część nich na przykład może je przyciemniać, inne rozjaśniać. Warto brać to pod uwagę w czasie tworzenie takich ziołowych mikstur.

Wzmocnienie włosów

Jedną z częściej polecanych ziołowych wcierek jest ta przygotowywana z rozmarynu. Po pierwsze ma ona powstrzymywać włosy przed wypadaniem. Tak przy okazji pomaga też w sytuacji w której męczycie się z łupieżem. Wskazywane są również właściwości wspomagające wzrost włosów. Co istotne, warto sprawdzić przed użyciem na pozbawionej włosów skórze głowy, czy przypadkiem taka rozmarynowa wcierka nas nie uczula.

Ziołowe mieszanki

Wspomniany rozmaryn bardzo często występuje w różnych konstelacjach. Można np. przygotować ziołową wcierkę w której oprócz tej rośliny znajdą się też pokrzywa (koniecznie ususzona), skrzyp, szałwia i mięta. Każde z tych ziół ma jakieś interesujące nas tutaj właściwości. Skrzyp na ten przykład wzmacnia włosy, a przy okazji nadaje im połysku. Koniecznie zanim zacznie stosować tę wcierkę musicie sprawdzić czy taka mieszanka nie będzie Was uczulać. Takich roślin, które można wykorzystać jest naprawdę sporo. Wymienię jedynie kozieradkę, tatarak, tymianek, żeń-szeń, imbir, lipę i nagietek.

Jak przygotowywać takie „mikstury”? Ogólna zasada jest dość prosta. Na 100 ml wody – 2 łyżki ziół (nieważne czy pojedynczych, czy mieszanek). Co istotne, jeśli mamy kłącza, korzenie lub łodygi to je gotujemy. W przypadku liści, czy kwiatów zalewamy wrzątkiem (a więc zaparzamy).

Na koniec jeszcze jedna ważna sprawa. Musicie mieć świadomość, że takie ziołowe wcierki stosowane zbyt często mogą niestety wysuszać skórę głowy. Dobrze jest to mieć na uwadze i dbać o odpowiednie nawilżenie.

Dodaj komentarz