Zielona herbata a włosy

Dbaj o włosy

Dzisiaj będzie właśnie o niej, ale w szerszym kontekście. Oczywiście dla nas najważniejszy jest tutaj temat włosów, ale postanowiłem w ogóle przyjrzeć się właściwościom zielonej herbaty. Napoju na który moda trwa w naszym kraju (przynajmniej tak mi moja pamięć podpowiada) dość krótko. A już patrząc na historię zielonej herbaty, to w ogóle nic nieznaczący epizod.

Z czym mamy do czynienia?

Zaczniemy od podstawowych informacji. Jest to napój, który przyrządza się wyłącznie z liści herbaty chińskiej. Miejsce pochodzenia sugeruje nazwa. Oprócz Chin możemy ją znaleźć na terenie Japonii i w zasadzie aż po Środkowy Wschód. Istnieje wiele odmian zielonej herbaty i nie czas ich tutaj wszystkie wymieniać. Skupmy się jedynie na właściwościach.

Zielona herbata może…

Wiele, tak przynajmniej twierdzą jej zwolennicy. Faktem jest na pewno, że w ciągu ostatnich kilkunastu, no może kilkudziesięciu lat, poddano ją wielu badaniom. Co możemy powiedzieć o właściwościach herbaty? Po pierwsze, pierwsze parzenie działa pobudzająco. Może więc zastąpić kawę. Drugie z kolei parzenie działa… uspokajające. Dzięki niej możemy sobie poradzić ze stresem. Kolejna właściwość zielonej herbaty jest związana z układem pokarmowym. Napój ten ma hamować rozwój bakterii. Po drugie pobudzać trawienie. Zresztą, chyba najczęściej wymieniana właściwość zielonej herbaty to przecież odchudzanie.

Druga w kolejności to pozytywny wpływ na pracę serca. W zasadzie to zielona herbata obniża ciśnienie. Dzięki temu ma ona między innymi chronić nas przed chorobami serca. Co ciekawe zielonej herbacie przypisuje się właściwość… zapobiegania próchnicy. To dzięki obecności fluoru. Przypisuje się jej również właściwość ochrony przed zakrzepami. A jakby tego było mało, zielona herbata wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn. Jak więc widać bardzo różne właściwości ma nasz dzisiejszy bohater. A i tak nie wymieniłem wszystkich.

Zielona herbata a uroda

Skupmy się na tym co nas interesuje. Jeśli chodzi o włosy, to na pewno warto przyjrzeć się maseczkom w których jest ona jednym ze składników. Oprócz zielonej herbaty potrzebujemy jeszcze soku z cytryny. To wersja podstawowa. Do tej maseczki można dodać soku z pomarańczy i odrobiny oliwy z oliwek. Jest to rozwiązanie przede wszystkim dla włosów zniszczonych z rozdwajającymi się końcówkami. Zielona herbata może być też wykorzystana jako płukanka (też raczej jako jeden ze składników, na przykład z dodatkiem mydlnicy lekarskiej). W tym wypadku celem jest nawilżenie i zapobieganie wypadaniu włosów.

A tak już zupełnie na koniec, chciałbym jeszcze zwrócić uwagę, jak zielona herbata wpływa na skórę. Ma ona silne działanie antyoksydacyjne. Dzięki temu zielona herbata przeciwdziała stanom zapalnym skóry. Przypisuje się jej też działanie zapobiegające powstawaniu obrzęków. Picie zielonej herbaty ma między innymi redukować złogi tłuszczowe. Generalnie to też ma wpływ na stan skóry. Zresztą podobnie jak wspominane wcześniej oczyszczanie organizmu. Nadmiar toksyn może być widoczny na skórze.

Dodaj komentarz