Żelazo – te właściwości trzeba znać

Dbaj o włosy, dieta dla włosów

Mimo, że zalicza się je często do mikroelementów, to ma ono ogromne znaczenie dla funkcjonowanie naszego organizmu. W tym również stanu włosów. Nietrudno o jego niedobór, który może doprowadzić do poważnych problemów natury zdrowotnej. Przed Wami najważniejsze właściwości tego pierwiastka.

Składnik hemoglobiny

To bodaj najbardziej istotna właściwość tego pierwiastka. I zwykle wymieniana jako pierwsza. Żelazo jest niezbędne do produkcji erytrocytów. To nic innego jak czerwone krwinki. Dzięki nim między innymi krew ma taki kolor, jaki ma. Ich główną funkcją jest transportowanie tlenu po naszym organizmie. Wiąże się je również z odprowadzaniem dwutlenku węgla. Niedobór żelaza w diecie to poważny problem z erytrocytami. Skutkiem jest niedokrwistość.

Wpływ na układ nerwowy

Wiadomo, że żelazo ma niebagatelny wpływ na funkcjonowanie naszego mózgu. Wciąż jednak nieznany jest pełen zakres takiego działania. Pierwiastek ten wiąże się z enzymami budującymi otoczki włókien nerwowych. Bez żelaza nie obędzie się też produkcja dobrze znanych: serotoniny i dopaminy. Tyle na poziomie mikro. W przypadku gdy doprowadzimy do niedoboru żelaza – to w skali makro – pojawiają się problemy z prawidłową pracą mózgu (na przykład z myśleniem i koncentracją).

Wpływ na skórę

Pewnie kojarzycie jeden z symptomów niedoboru żelaza, który polega na tym, że wyglądamy „gorzej”. To efekt tego, że skóra przy niedokrwistości robi się blada. Wygląda nienaturalnie. Traci też w pewnym stopniu jędrność. Żelazo pomaga radzić sobie organizmowi z wolnymi rodnikami. Te ostatnie w dużych ilościach mogą sporo „napsuć”. To przez nie skóra szybciej się starzeje. Żelazo – chociaż nie w największym stopniu – pozwala nam się dłużej cieszyć młodym wyglądem.

Ratuje nasze włosy

Kolejnym symptomem niedoboru żelaza będzie ich nadmierne wypadanie. Mogą się one również stać suche. Pierwiastek ten powiązany jest z macierzą włosa. To nie wszystko. Żelazo wpływa na prawidłową budowę włosa. Bez tego pierwiastka nasza fryzura osłabnie.

Czy mam niedobór żelaza?

Jeśli, oprócz nadmierne wypadających włosów, dopadło Cie przewlekłe zmęczenie, a także większa podatność na infekcje, to odpowiedź brzmi „prawdopodobnie tak”. Inne symptomy to między innymi zaburzenie pracy rytmu serca, obniżenie koncentracji i wspominana również blada skóra.

Dodaj komentarz