Wzmożone wypadanie włosów u kobiet a menopauza

Łysienie u kobiet

Kobiety bardzo przeżywają menopauzę, szczególnie jeśli któraś cierpi na nadmierne wypadanie włosów.  Wiele pań z tym problemem nie umie sobie poradzić. W okresie tym zachodzą silne zmiany hormonalne, które odbijają się niekorzystnie m.in. na wyglądzie. Dochodzi do znacznego przerzedzania czupryny, a to przecież i włosy stanowią kwintesencję kobiecości. Wzmożone wypadanie włosów u kobiet jest problemem, są jednak sposoby, by temu przeciwdziałać. Oto kilka z nich.

Aby zapomnieć o wypadających włosach wystarczy trzymać sie paru zasad

Menopauza i wypadanie włosów

Menopauza jest takim okresem w życiu kobiety, w którym zdarzają się różne, nieprzyjemne objawy i dolegliwości. Jednym z bardzo charakterystycznych jest nadmierne wypadanie włosów. Jest ono związane z zaburzeniami hormonalnymi, które zachodzą w organizmie kobiety. Jak się okazuje – w tym czasie dochodzi do niedoboru estrogenów, zmniejszenia stężenia progesteronu oraz podwyższenie poziomu androsteronu, który może wywoływać kobiece łysienie typu męskiego.

Warto też wspomnieć, że w przypadku kobiet z predyspozycjami genetycznymi, nawet niewielkie zaburzenia w układzie hormonalnym, mogą prowadzić do widocznej utraty włosów. Jeśli tak się stanie to trzeba bardzo dokładnie zdiagnozować nadmierne wypadanie włosów u kobiet oraz jak najszybciej podjąć odpowiednie działania zmierzające do zlikwidowania tego wstydliwego problemu.

Jak poradzić sobie z nadmiernym wypadaniem włosów w czasie menopauzy?

Jeśli przydarzyły się nam kłopoty z wypadaniem włosów, to warto udać się do specjalisty, który zdecyduje o przebiegu leczenia. Aczkolwiek warto wiedzieć, że zwykle przy tego typu przypadłości stosuje się hormonalną terapię zastępczą, bo stosowane w kuracji estrogeny przeciwdziałają skutkom działania androgenów, a to z kolei może wpłynąć na wzmocnienie włosów.

Trzeba też wiedzieć, że leczenie łysienia u kobiet będących w okresie menopauzy polega również na modyfikacji dotychczasowego stylu życia. W pierwszej kolejności warto zadbać o odpowiednio zbilansowaną dietę.  Jak się okazuje – liczne niedobory witamin i minerałów osłabiają kondycję włosów i mogą nawet doprowadzić do łysienia. W związku z tym, by temu zapobiec, warto w swym codziennym menu umieścić produkty bogate w witaminy z grupy B,  białko i żelazo. Oprócz tego należałoby zaprzestać stosowania drastycznych odchudzających diet, ograniczających kalorie. To właśnie one w znacznym stopniu doprowadzają do wzmożonego wypadania włosów.

Warto jednak podkreślić, że zmiany w codziennym menu mogą wpłynąć na poprawę kondycji kosmyków, ale nie zlikwidują zaburzeń hormonalnych, które są nieodzownym elementem menopauzy. Dlatego warto zacząć wdrażać leczenie farmakologiczne. Stanowi ono niezbędną broń przeciw kobiecemu wypadaniu włosów.

Terapie farmakologiczne na nadmierne wypadanie włosów obejmują zarówno leczenie miejscowe, jak również leczenie ogólnoustrojowe.  W przypadku, gdy łysienie u kobiet powodowane jest przez  androgeny, to zaleca się przede wszystkim  miejscowe kuracje. Obejmują one w szczególności stosowanie różnych preparatów bezpośrednio na skórę głowy. Świetnie sprawdzi się m.in. Revita (klik), ponieważ zawiera substancje pobudzające porost włosów. Alternatywą może być pianka Foligain Minoxidil Foam for Women – preparat z minoxidilem, który wspiera walkę z nadmiernym wypadaniem włosów (zainteresowane kobiety odsyłam tutaj).

Warto podkreślić, że najlepsze efekty udaje się uzyskać w momencie, gdy właściwie dobrana terapia zostanie szybko wdrożona. Zastosowanie odpowiedniej kuracji pozwala na zahamowanie łysienia oraz na pobudzanie odrastania włosów.

Jeśli zaś chodzi o terapie ogólnoustrojowe to są one bardzo rzadko zalecane. Wzmożone wypadanie u kobiet w menopauzie jest też leczone metodami alternatywnymi. Do nich zalicza się między innymi zażywanie różnorodnych leków ziołowych, jak również wykonywanie określonych technik pobudzających cebulki włosowe, co z kolei przyczynić się może do aktywnego porostu włosów.

Dodaj komentarz