Wypadanie włosów związane z chorobami

Przyczyny łysienia

To, że „lecą” z głowy w zdecydowanie za dużej ilości może być spowodowane przez wiele czynników. W zasadzie czasem nawet nie mamy świadomości, jak dużo pozornie nieistotnych rzeczy może to powodować. Przyczyną wypadania włosów może być niezdrowa dieta, stres, czy palenie papierosów, lub częste przebywanie w zadymionych miejscach.

Powodem mogą być również choroby, nierzadko poważne. W takich wypadkach pierwszym krokiem będzie ustalenie co to za dolegliwość, a potem oczywiście wyleczenie jej. Choroby w których występuje wypadanie włosów można podzielić z grubsza na ogólnoustrojowe, zakaźne i skóry głowy. Przebieg samego „procesu” będzie oczywiście różny przy danej dolegliwości zdrowotnej.

choroby

Choroby ogólnoustrojowe

Do tej grupy zaliczamy między innymi toczeń rumieniowaty, nadczynność i niedoczynność tarczycy. W przypadku pierwszej z wymienionych chorób wypadanie włosów będzie jednym z objawów. Co ciekawe, występuje ono przede wszystkim u młodych kobiet. W przypadku tarczycy przyczyną utraty włosów jest nadmierne wydzielanie hormonów T3 i T4 (to nadczynność tego gruczołu). Fryzura w takim wypadku staje się jakby „pokryta” woskiem.

W przypadku niedoczynności tarczycy głównym problemem jest z kolei zbyt mała ilość tyroksyny (T4). Włosy stają się wyraźnie suche, matowe i łamliwe. Ich wypadanie oznacza, że mamy problem z bardzo już rozwiniętą niedoczynnością.

Choroby zakaźne

Tutaj za przykład posłużyć mogą kiła i dur brzuszny. Nie są to oczywiście choroby, których częstotliwość występowania można określić jako „duża”. Nie zmienia to jednak faktu, że jeśli się pojawią, to nasze włosy są w dużym niebezpieczeństwie. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że niektóre odmiany grypy też mogą być przyczyną ich wypadania. Ba, nawet przedłużająca się gorączka będzie skutkować takim procesem. Na szczęście odwracalnym.

Choroby skóry głowy

Tutaj wymienić należy przede wszystkim grzybicę skóry głowy. Jej cechą charakterystyczną jest występowanie plackowatych ognisk pozbawionych włosów. Sama grzybica może w taki sposób się „umiejscowić”, że będzie tworzyć widoczne miejsca zapalne. To w znaczący sposób utrudnia odrastanie włosów. Ale to oczywiście nie jedyna choroba głowy. Atopowe zapalenie i łojotokowe zapalenie skóry to kolejne. Do tej grupy zalicza się też łuszczycę.

Dodaj komentarz