Wypadanie włosów u nastolatków

Przyczyny łysienia

Cóż, może nastolatkiem byłem jeszcze w wieku ubiegłym, ale dobrze pamiętam jak bardzo pozornie błahe rzeczy mogą wpływać na psychikę takiej młody osoby. Oczywiście nie twierdzę, że wypadanie włosów w tym wieku to mały problem, aczkolwiek na szczęście w większości przypadków można sobie z nim dość łatwo poradzić nasz organizm przy małej pomocy (głównie odpowiedniej diecie). 

Najczęstszym błędem (tak, tak wiem z doświadczenia) w tym wieku jest wyolbrzymianie problemu, albo po prostu „olewanie” rad starszych. I mimo że czasy się zmieniają, to akurat ten aspekt młodzieńczego buntu pozostaje taki sam. Wystarczy przejrzeć fora internetowe dotyczące problemów z włosami, by stwierdzić, że w większości wypadków łysienie (chociaż tak naprawdę to tylko nieco zwiększona ilość wypadających włosów) związana jest z hormonami. Taki to wiek, że w naszych organizmach trwa istna burza, a jej efektami zazwyczaj są pryszcze, oraz przetłuszczona fryzura. W większości wypadków sytuacja taka mija sama, a od nastolatka zależy czy będzie coś z tym robił w kwestii higieny.
U nastolatek włosy mogą wypadać z różnych powodów

 

 

Włosy, szczególnie u nastolatek,  to skarb o który powinny dbać.

 

 

Czasem jednak bywa tak, że hormony działają na tyle „wadliwe”,że prowadzi to do   nadmiernego wypadania włosów (typ androgenowy). Problem polega na tym, że może ono przejść z kwestii  typowo związanych z dojrzewaniem do przedwczesnego łysienia. Nie jest to częste, ale zastanówcie się sami, czy zdarzyło Wam się widzieć młodego chłopaka, który ma poważne zakola? Podejrzewam, że tak. Celowo piszę o mężczyznach, bo u młodych dziewczyn występuje ono naprawdę rzadko. Chociaż powinny pamiętać, że w momencie kiedy faktycznie zaczyna im wypadać zbyt dużo włosów muszą udać do specjalisty (dermatologa, endokrynologa), bo może okazać się, że zaczynają w swoim organizmie mieć więcej hormonów charakterystycznych dla mężczyzn. Niestety nie mam zbyt dobrej informacji zarówno dla nich, jak i dla chłopaków: ciężko mówić o skutecznej terapii. Najbardziej jednak musicie liczyć na swój organizm i to, że „zwalczy” problem sam.

Na koniec jeszcze jedna pocieszająca informacja. Najczęściej w tym wieku wypadanie włosów jest spowodowane stresem i nieodpowiednią dietą. Naprawdę nie należy się taką sytuacją specjalnie przejmować, tylko… posłuchać rady starszych i bardziej doświadczonych w temacie.

Dodaj komentarz