Wypadanie włosów po ciąży

Łysienie u kobiet

Wbrew pozorom łysienie,nie jest tylko domeną – jeśli można tak powiedzieć – mężczyzn. Również panie mogą mieć z tym problem. Często nadmierne wypadanie włosów u kobiet spowodowany jest ciążą.

Trywialnym będzie stwierdzenie, że w stanie błogosławionym organizm kobiety ulega wewnętrznym przemianom. Jednak to właśnie owo zdanie jest punktem wyjściowym do zrozumienia dlaczego po okresie ciąży może pojawić się nadmierne wypadanie włosów. Organizm kobiety w ciągu tych 9 miesięcy produkuje znaczną liczbę hormonów. Estrogeny znajdują się wtedy na dużo wyższym poziomie niż normalnie. To właśnie wstrzymuje tak zwaną fazę telogenową życia włosa, czyli etapem kiedy one obumierają i w naturalny sposób wypadają. W momencie kiedy kobieta urodzi dziecko wspomniany hormon wraca do normalnego poziomu, przez co dochodzi do sytuacji, że następuje nadmierne wypadanie włosów, które przez okres ciąży znajdowały się jakby w uśpieniu. Zazwyczaj następuje to 3 do 4 miesięcy po porodzie. Kobieta może stracić nawet połowę swoich włosów.

Drugim hormonem, który może być odpowiedzialny za nadmierne wypadanie włosów po ciąży jest prolaktyna. Dotyczy to dwóch sytuacji. Kobiet, które karmią piersią. Wtedy to właśnie wydziela się zwiększona ilość mammotrofiny (inna nazwa). Ciekawostką jest to, że hormon ten wydzielany jest również w nadmiarze w przypadku stresujących sytuacji, bądź też tak zwanej depresji poporodowej, kiedy to występuje prawie permanentny stan stresu.

Jak sobie radzić z problemami dotyczącymi wypadania włosów po ciąży? W zasadzie, można to zostawić i nic z tym nie robić. Po jakimś czasie zaczną one odrastać. Natomiast dla dobrej kondycji psychicznej można zadbać o nie jeszcze w trakcie ciąży, tak aby sam proces przebiegł łagodniej. Przede wszystkim odpowiednia dieta. Trzeba zadbać o to, aby w posiłkach było dużo witaminy B, oraz miedź, żelazo i cynk. Można też stosować w trakcie ciąży i po porodzie wszelkiej maści odżywki i maseczki wzmacniające włosy, najlepiej naturalne. I drogie panie pamiętajcie o tym, żeby każdy wybór takiego produktu skonsultować z lekarzem w końcu musicie dbać też o dziecko i jego zdrowie.

 

 

2 comments

  • Oj niestety doskonale znam problem wypadających po ciąży włosów. W moim przypadku, doszło do takiego stanu, że musiałam zasięgnąć porady lekarza
    W czasie ciąży, jak mi się wydawało, dbałam o wszystko: o skórę, żeby nie robiły się rozstępy, o dietę- dla dziecka, ale zapomniałam o włosach, ale nie tylko bo i o zębach. Ponoć powszechnym jest, że w ciąży psują się zęby, u mnie też tak było i zamiast pójść do dentysty od razu, w obawie przed znieczuleniem itd, czekałam na rozwiązanie, co było błędem, bo mi się zęby “posypały”.
    Jednak jeszcze bardziej posypały mi się włosy. Może gdybym jakoś bardziej o nie dbała w czasie ciąży, może gdybym wtedy przyjmowała skrzyp czy jakiś inny suplement (przecież to nie szkodzi). W czasie ciąży miałam piękne, lśniące włosy, po rozwiązaniu nagle zaczęły mi wypadać, garściami. Później, owszem, zaczęły wracać do stanu sprzed ciąży, choć już znacznie słabsze i rzadsze, ale najgorsze jest to, że ja miałam takie huśtawki- włosy wypadały i znów rosły. Jak już wspomniałam, problem rozwiązał lekarz przepisując środki hormonalne, jednak moje włosy nie wróciły już do idealnego stanu.

  • Bo i też ciężko, żeby wróciły (niestety smutne, ale prawdziwe). Dużo problemem jest też ich regeneracja po ciąży. Tym bardziej, że nie możesz używać niektórych środków, a już preparatów typowo na łysienie w ogóle kobiety po urodzeniu powinny unikać jak ognia. Najlepszym rozwiązaniem jest zacząć częściową regenerację już w trakcie ciąży. Chodzi tu przede wszystkim o odpowiednią dietę, bo nią w znaczący sposób można wpłynąć na stan włosów.

Dodaj komentarz