Wypadanie włosów – możliwe przyczyny cz. 2

Przyczyny łysienia

Z pierwszej części możesz się dowiedzieć między innymi o niedoborach pewnych składników, których skutkiem będzie wypadanie włosów. Dzisiaj chciałem zaprezentować kolejne możliwe przyczyny ich utraty.

Wysoka gwałtowna gorączka

Dokładniej rzecz biorąc, chodzi o choroby w których przebiegu ona występuje. Im wyższa i bardziej gwałtowna, tym większe prawdopodobieństwo utraty włosów. Niespecjalnie jednak musisz się tym przejmować. Włosy owszem wypadną (w różnej ilości zależnej od kilku czynników) ale to proces krótkotrwały. Do tego odrosną.

Choroby autoimmunologiczne

Tutaj za przykład posłuży toczeń rumieniowaty układowy. Choroba ta ma zróżnicowany przebieg. Nieznana jest bezpośrednia przyczyna. Generalnie objawy mogą pojawić się w przypadku pojawienia się „bodźca”. Może nim być na przykład ekspozycja na światło słoneczne, albo zakażenie wirusami. Toczeń ma wiele objawów. To może być między innymi uczucie rozbicia, brak apetytu i i chudnięcie. Wiele też zależy od zajętych prze chorobę układów i narządów. Jednym z symptomów może być wypadanie włosów.

Choroby zakaźne

W tym wypadku mam na myśli między innym gruźlicę, kiłę i zapalenie opon mózgowo – rdzeniowych. Co istotne choroby te nie powodują całkowitej utraty włosów. Proces jest odwracalny. Włosy odrosną, przy założeniu, że na ich stan nie ma wpływu jakiś inny czynnik. Ważną sprawą jest też to, że na ich wypadanie, wpływ ma nie tylko przyczyna choroby. Leczenie w dużym stopniu będzie osłabiać fryzurę.

Choroby powodujące nieodwracalną utratę włosów

To przede wszystkim trąd i półpasiec. Oprócz wymienionych warto też wspomnieć o leiszmaniozie. To choroba tropikalna. W ich przypadku dochodzi do bezpośredniego uszkodzenia mieszków włosowych. Do tak zwanego procesu bliznowacenia. Efektem niestety jest nieodrastanie włosów.

Chemioterapia

Zwykle „książkowo” włosy zaczynamy tracić dwa tygodnie po pierwszej „chemii”. Ich utrata może przebiegać stopniowo. Czasem dochodzi do tzw. wycierania włosów. Na przykład w miejscach, gdzie głowa styka się z poduszką. Przyczyną utraty włosów przy chemii jest to, że leki działają nie tylko na komórki rakowe. W zasadzie na wszystkie tkanki. Do tego najczęściej stosuje się terapię skojarzeniową (obejmującą kilka różnych preparatów).

Dodaj komentarz