Wypadanie włosów i choroby

Przyczyny łysienia

To temat rzeka i zapewne nie wyczerpiemy go dzisiaj, ale przynajmniej w jakimś stopniu chciałbym dać Wam świadomość, że problemy z fryzurą to nie tylko stres czy zła dieta. Chciałbym skupić się jedynie na paru zdrowotnych problemach.

Problemy z tarczycą

Od niej właśnie zaczniemy. Problemy z tarczycą to dość częsta przypadłość. Gdzieś ostatnio czytałem, że w naszym kraju może na nie cierpieć nawet 20% populacji. To naprawdę sporo. Nie wszyscy jednak mają tego świadomość. Częściej na dolegliwości związane z tarczycą cierpią kobiety. Podstawowe problemy są dwa. Niedoczynność i nadczynność. Pierwsza z tych dolegliwości to między innymi niedające się wytłumaczyć dietą tycie, problemy z pamięcią, obrzęk powiek i suchość skóry. To oczywiście tylko nieliczne objawy wskazujące na niedoczynność. W przypadku nadczynności z kolei pojawia się problem z utratą wagi. Ta spada mimo „normalnego” jadłospisu. Osoby cierpiące na nadczynność mają też problem latem. Po pierwsze są nadwrażliwe na wysokie temperatury. Dodatkowo problemem jest nadmierne pocenie się.

W obu przypadłościach występują problemy z włosami. Przy niedoczynności stają się łamliwe, nierzadko też cienkie. Będziemy je tracili w większych ilościach niż normalnie. Pewną „ciekawostką” może być to, że przy niedoczynności często dochodzi do przerzedzania się brwi. W przypadku nadczynności może – nie musi – dojść do uogólnionego wypadania włosów.

Zaburzenia nerwicowe

Tutaj sprawa jest bardziej skomplikowana. Samo w sobie nie będzie ono powodowało wypadania włosów. Zaburzenia nerwicowe to jednak problem złożony. Po pierwsze mówimy tutaj o pewnej grupie, która definiowana jest jako „zespół dysfunkcji narządów, psychogennych zaburzeń emocjonalnych i zakłóceń procesów psychicznych…”. To tylko część, ale już wskazuje na złożoność problemu. Dodatkowo mają one bardzo różną symptomatykę, czyli pewne charakterystyczne dla danego zaburzenia objawy. Są np. tzw symptomy psychosomatyczne (spotkałem się z poddawaniem tego określenia w wątpliwość). Nie mają one podłoża organicznego. To może być uczucie gorąca, kołatanie serca, czy zaburzenia na tle seksualnym. W przebiegu opisywanego problemu może też dochodzić do nadmiernego wypadania włosów.

Grzybica skóry głowy

Na koniec mało przyjemna, a do tego wstydliwa dolegliwość, ale niestety możliwa. Zwykle przyczyną jest przez osłabienie odporności organizmu. Choroba ta powodowana jest przez między innymi Microsporum canis. Atakowi tych grzybów sprzyja nieprawidłowa higiena skóry głowy. Problemem może być też przegrzewanie jej. Do wystąpienia grzybicy przyczyniają się też uszkodzenia skóry.

Objawy to między innymi łyse placki. Czasem są one też zaczerwienione. Nierzadko wygląda to tak jakby w niektórych miejscach, włosy były przystrzyżone. To jednak atak tej choroby. Leczenie opiera się przede wszystkim na zwalczeniu grzyba. Dobrą informacją jest to, że po terapii, włosy odrastają. Ten problem zdrowotny bardzo często występuje u dzieci.

Dodaj komentarz