Wypadanie włosów – czy warto skonsultować z dermatologiem?

Przyczyny łysienia

Przyznaję, że tytuł dzisiejszego wpisu specjalnie sformułowałem w ten sposób, aby na postawione pytanie dać od razu odpowiedź. Brzmi ona: bezwzględnie tak. A jeśli ktoś jest zainteresowany jakimi argumentami się posłużę, aby to stwierdzenie udowodnić, zapraszam do lektury.

Dermatologia, co chyba oczywiste, zajmuje się leczeniem chorób skóry. Jak  ma się ta specjalizacja do wypadania włosów? Otóż bardzo często jest tak,  że to drugie jest wynikiem tego pierwszego.  Istnieje naprawdę dużo schorzeń skórnych, których efektem jest łysienie. I tutaj na scenę wchodzi pierwszy argument „za”. Im wcześniej nastąpi rozpoznanie takiej choroby, tym większa szansa jej wyleczenia bez utraty włosów. Dlatego też jeśli widzimy, że coś dziwnego i  niezdrowego dzieje się ze skórą głowy nie ma co zwlekać, tylko udać się do specjalisty. Jeśli zbagatelizujemy sprawę, to potem możemy mieć naprawdę duży problem z wyleczeniem choroby, a o zachowaniu pięknej fryzury często możemy w ogóle zapomnieć.

Wszystko oczywiście zależy od choroby, która nas dotknie. Jeśli zostaniemy zaatakowani przez ropne zapalanie mieszków włosowych, to musimy przygotować się na wielomiesięczne i trudne leczenie, acz dobrą informacją jest fakt, że włosy mimo iż nam wypadną, to potem odrosną. Jeśli będzie to toczeń rumieniowaty ubytki niestety mogą być trwałe.

Ale do dermatologa warto się udać nie tylko wtedy, kiedy zauważymy zmiany chorobowe na naszej skórze, ale również wtedy kiedy zaczynają nam „wychodzić” włosy, a my nie znamy i nawet nie domyślamy się powodu takiej sytuacji. Może się okazać, że nie będzie to miało nic wspólnego z nadchodzącą chorobą, ale może stać się tak, że dermatolog rozpozna problem,a to pozwoli uratować naszą fryzurę i co ważniejsze zastosować odpowiednią profilaktykę.

Dermatolog może pomóc nam w jeszcze jednej sprawie związanej z wypadaniem włosów. Jeśli ktoś nie jest pewny tego, czy dany preparat do walki z łysieniem nie będzie miał przypadkiem wpływu na skórę głowy, to powinien się ze specjalistą skonsultować. Lepiej dmuchać na zimne.

Dodaj komentarz