Wypadają Ci włosy? To może być łysienie telogenowe

Leczenie łysienia

To problem, który jest najczęstszą przyczyną przerzedzenia fryzury. Chociaż sporo o łysieniu telogenowym wiemy, to wciąż zagadką pozostaje dla nas jego bezpośrednia przyczyna.

Cykl życia włosa

To właśnie z nim powiązany jest nasz dzisiejszy bohater. Cykl życia włosa dzieli się na dwie podstawowe fazy i jedną przejściową. Pierwsza z nich określana jest jako anagenowa. To czas kiedy Twój włos rośnie. Żeby być bardziej dokładnym to napiszę, że kolejne komórki są „wypychane” z mieszka włosowego. Faza przejściowa jest określana jako katogen. W tym czasie włos przestaje rosnąć. Trwa ona zwykle 2 do trzech tygodni. Po tym czasie przechodzimy do fazy telogenu. Nazywana jest spoczynkową. Trwa przez trzy miesiące. W tym czasie włosy znajdujące się w tej fazie jeszcze tkwią w głowie, ale stopniowo wypadają. Ustępują miejsce nowym, które zaczną fazę anagenową. I tak to wygląda, gdy cykl życia nie jest zaburzony.

Czym jest łysienie telogenowe?

To sytuacja w której większość włosów znajdujących się na głowie przechodzi w ostatnią fazę (zwykle gdy wszystko jest w porządku dotyczy to do 15%). Jak wspomniałem nie znamy jednej bezpośredniej przyczyny, która prowadzi do tej sytuacji. Znamy za to powody występowania tej choroby.

Wśród nich wymienić można między innymi: napięcia metaboliczne i hormonalne. Łysienie telogenowe bywa też powodowane prze choroby z wysoką gorączką. To nie wszystkie możliwe powody. Wśród innych godnych uwagi są jeszcze niedobory pokarmowe, choroby skóry głowy, czy zatrucia metalami ciężkimi. Jak więc widzisz powodów może być naprawdę dużo.

W jaki sposób objawia się łysienie telogenowe

To dość oczywiste. Wypadaniem włosów. Uściślijmy jednak. Po pierwsze łysienie telogenowe jest formą niebliznowaciejąca. To bardzo dobra informacja. Wypadanie włosów w tym przypadku przyjmuje charakter ogólny. To znaczy nie ma jednego miejsca z którego one lecą. Nie jest na przykład tak jak w przypadku łysienia androgenowego. Czyli nie zaczyna się od zakoli.

POZNAJ SKUTECZNE ROZWIĄZANIE NA ŁYSIENIE ANDROGENOWE

Co ważne zwykle w przypadku typu wypadania włosów dość trudno określić początkowo skąd się wzięło. Nie pojawiają się dodatkowe objawy. Zwykle też nie jesteśmy w stanie powiązać je z wymienionymi wyżej powodami.

Jak leczyć łysienie telogenowe?

W zasadzie nie trzeba:). Zwykle trwa ono pół roku i mija samo. Warto na pewno suplementować niektóre pierwiastki i witaminy. Mam tutaj na myśli między innymi cynk, siarkę, miedź. Z witamin na pewno A i grupę B. Można to robić chociażby poprzez odpowiednio skonstruowaną dietę.

One thought on “Wypadają Ci włosy? To może być łysienie telogenowe

  • Fajny tekst:) Miałem problem z wypadaniem włosów przez stres. Co się okombinowałem, żeby się pozbyć tego problemu, to moje. W końcu wybrałem ten cały Profolan. I pomogło:) I fryzura znowu pełna:)

Dodaj komentarz