Włosy i lato

Dbaj o włosy

Gorąco nie? Ano właśnie. Od paru dni trwa atak upału. Niektórzy lubią taką pogodę. Inni z kolei w tym czasie wolą raczej unikać przebywania na zewnatrz. Zdecydowanie należę do tej drugiej. Są jeszcze oczywiście osoby, które ze względu na różne choroby, muszą unikać zbyt wysokiej temperatury. Tym nie zazdroszczę. Nie on nich jednak tutaj będziemy rozmawiać, tylko o włosach.

A te nie mają łatwo. Oczywiście nie tylko latem, bo i np. zimą sporo muszą wycierpieć. Generalnie – włosy nie lubią „radykalnych” warunków pogodowych. Gorzej latem mają osoby o blond włosach. W ich przypadku melaniny chronią słabiej.

Jak lato niszczy włosy?

Można by napisać niemałą rozprawę, ale nie będę Was zanudzał. Generalnie rzecz biorąc, promienie słoneczne niszczą włosy. Po pierwsze je osłabią. Ten proces wcale nie musi być szybki. Ważne, że będzie regularny. To latem, zwłaszcza jeśli mamy urlop, raczej sytuacja normalna. Kto w tym czasie siedzi w zamkniętych pomieszczeniach? No chyba, że jesteście nad polskim morzem. Tam jak wiadomo zawsze pada:). O właśnie jak już jesteśmy nad woda. Jeśli jest ona słona, to w połączeniu ze słońcem, tworzy zabójcze combo dla naszej fryzury. Na początku włosy osłabione zostają od zewnatrz. W pewien sposób dochodzi do rozszczelnienia osłonki, czyli łusek. Potem promienie słoneczne wdzierają się do środka. To efekt rozchylenia łusek. Promienie te niszczą białka z których zbudowane są włosy.

I tutaj mamy poważny problem. Jeśli oczywiście nic z tym nie zrobimy. Włosy stracą blask, potem staną się coraz bardziej suche. Na koniec spodziewajcie się ich wypadania. W dużych ilościach. Jeśli oczywiście nic z tym nie zrobicie. Woda o której wspomniałem to wyraźnie suche i szorstkie włosy.

Co robić?

Chronić przede wszystkim. W niektórych sytucjach będzie to w sumie proste. Przed wejściem do wody przemyjcie włosy pod prysznicem. Po też. Nie siadajcie zaraz po wyjściu z wody z mokrymi włosami na słońcu. No chyba, że chcecie dobić fryzurę. Kolejna sprawa to preparaty ochronne. Tych jest obecnie całe zatrzęsienie, więc będziecie mieli spory wybór. Kosmetyki te zawierają filtry mające chronić włosy przed promieniami słonecznymi. Warto zwrócić generalnie uwagę na składniki, które się w nich znajdują. Powinno być coś co nawilża i odżywia. Składniki regnerujące też się przydadzą. W takich preparatach powinni być witaminy. Przede wszystkim A i E. Warto pamiętać o maseczce nawilżajacej. Raz na parę dni (no, może na tydzień). Generalnie jednak, latem lepiej unikać zbyt dużej ilości zabiegów.

Chrońcie włosy nakryciem głowy. Nie dość, że dzięki temu fryzura jest mniej narażona na działanie promieni słonecznych, to jeszcze unikniecie udaru cieplnego. Na koniec jeszcze jedna porada. Jeśli farbujecie, to latem tego ie róbcie. Włosy będą słabsze i bardziej narażone na działanie promieni słonecznych.

Dodaj komentarz