Włosy a słońce

Dbaj o włosy

Patrząc na to co jest za oknem, temat chyba jak najbardziej na czasie. Co prawda to jedynie pierwsze przymiarki do wysokich temperatur (z drugiej strony ostatnio gdzieś słyszałem, że może wcale nie być tak ciepło tego lata), ale i tak już teraz warto pamiętać włosach. Dlaczego? Już odpowiadam.

Słońce a włosy

Ma swoje zalety. Przekonywać nie trzeba o nich kogo, kto po długiej i ciemnej zimie, „wyjdzie” na pierwsze wiosenne słońce. Od razu wszystko jakby nabiera kolorów, prawda?:) Słońce przede wszystkim uczestniczy w syntetyzowaniu witaminy D. Istotna jest ona z punktu widzenia stanu kości i naszego samopoczucia. Problemem natomiast są promienie UV dla włosów. Długotrwała ekspozycja fryzury na działanie słońca może w pewnym momencie spowodować, że straci ona swój blask. Włosy będą nie tylko matowe, ale także suche. To już prosta droga do ich nadmiernego wypadania.

Dlaczego tak się dzieje? Otóż promienie UV negatywnie wpływają na keratynę. Niszczą one wiązania, ale również same białka. Czyli nic innego jak budulec naszych włosów. To jeszcze można by powiedzieć „pół biedy”. Kiedy przychodzą ciepłe dni, większość z nas lubi posiedzieć nad wodą. Jeśli akurat całkiem przypadkowo jest to akwen ze słoną wodą, to pojawia się problem dla włosów. Ta ostatnia wzmacnia szkodliwe działanie promieni UV. I właśnie dlatego warto pamiętać o paru zasadach właśnie latem.

Jak chronić włosy?

Po pierwsze warto byłoby je po prostu chronić. Można zdecydować się na jakieś kosmetyki z filtrami UV. Celowo piszę w liczbie mnogiej, bo jest ich naprawdę sporo. Wybór tak naprawdę zależy od nas, naszych potrzeb i efektów, które będziemy uzyskiwali. Jeśli nam nie odpowiadają po prostu zmieniamy produkt. Myślę, że warto zdecydować się na jakąś mgiełkę. Ich też jest spory wybór.

Tak w zasadzie to ochronę włosów zacząć należy od pewnego racjonalnego podejścia od przebywania na świeżym powietrzu. Zasada jest prosta, im mniejsza ekspozycja, tym lepiej. Jeśli nie musimy, to unikajmy słońca, szczególnie w porach popołudniowych, kiedy grzeje najsilniej. Oczywiście nie oznacza to, że mamy się zamknąć w domu na 4 spusty. Jest ciepło, korzystajmy z tego;).

Jeśli urlop spędzicie nad morzem, pamiętajcie o spłukaniu włosów pod prysznicem. I to zarówno przed wejściem do wody, jak i – co ważniejsze – po wyjściu. Kiedy słońce grzeje starajcie się unikać suszarek. Generalnie rzecz biorąc, latem najlepiej po prostu schować do szafy. Lepiej w tym czasie unikajcie farbowania. Warto też zwrócić uwagę na czesanie. Starajcie się nie wyrywać włosów;). Lepiej robić to delikatnie. Włosom latem przyda się oczywiście odżywianie. Tutaj znowu mamy wybór konkretnych, profesjonalnych pomysłów (maski, olejowanie itd.) i domowych metod. Myślę, że pewnie w niedługim czasie, parę tych ostatnich się tutaj pojawi.

Pewnym pomysłem chroniącym włosy przed szkodliwym działaniem promieni UV, zwłaszcza dla osób z długimi fryzurami, jest ich spinanie. Pamiętajcie też o nakryciu głowy latem. Dzięki niemu chronicie nie tylko włosy:).

Dodaj komentarz