Witaminy z grupy B – poznaj najważniejsze właściwości

Dbaj o włosy, dieta dla włosów

Niektóre z nich są istotne dla stanu włosów. I chociażby dlatego warto je znać. Mają jednak do powiedzenia dużo więcej w naszym organizmie, o czym zaraz się przekonacie.

Tiamina (B1)

W zasadzie skupię się głównie na tych witaminach z tej grupy, które mają związek z włosami. Tiamina jest między innymi odpowiedzialna za regulowanie pracy gruczołów łojowych. W ten sposób unikamy wydzielania nadmiaru sebum. Witamina B1 pomaga też unikać stanów zapalnych skóry. Jest ona odpowiedzialna za przyspieszenie gojenia się ran. Tiamina przyda się osobom zmagającym się z nadmiarem tkanki tłuszczowej.

Witamina B2

To ryboflawina. Ona chociażby ma ogromny wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. I dlatego nie można sobie pozwolić na jej niedobór. Ryboflawina ma też wiele do powiedzenia w kwestii funkcjonowania skóry. Jest powiązana chociażby z gojeniem się ran. Niedobór tego składnika objawia się między innymi pękaniem skóry. Przydatna przy łojotokowym zapaleniu skóry. I dlatego jest istotna dla stanu naszej fryzury. Witamina ta ma też wpływ na wzrost włosa. Ryboflawina między innymi kontroluje aminokwasy potrzebne do podziałów komórki macierzy. Warto też wiedzieć, że witamina ta jest powiązana z transportem tlenu w organizmie. I na koniec – wpływa ona na koloryt skóry.

Witamina B3

To niacyna. Jej głównym zadaniem jest wspomaganie pracy układów: nerwowego i trawiennego. Ma też znaczenie dla stanu naszej odporności. Wraz z opisaną wyżej witaminą B2 niacyna steruje oddychaniem komórkowym. Jeśli chodzi o włosy, to składnik ten przede wszystkim jest odpowiedzialny za dostarczanie energii. Potrzebna jest ona do ich wzrostu. Oprócz tego witamina B3 odpowiada za prawidłową budowę łodygi włosa. Niacyna ma ogromne znaczenie dla metabolizmu skóry i mięśni. Jest istotna w przypadku walki z kilogramami. Pobudza wydzielanie soku żołądkowego. Wzmaga też perystaltykę jelit. Niacyna wpływa na stan skóry. Dlatego stosowana jest między innymi w kosmetykach przeciwzmarszczkowych. Niacyna łagodzi podrażnienia skóry. Rozjaśnia plamki pigmentacyjne. Wykorzystywana jest w preparatach przeciwtrądzikowych.

Dodaj komentarz