Witaminy z grupy B – poznaj najważniejsze właściwości cz. 2

Dbaj o włosy, dieta dla włosów

W pierwszej części możecie poczytać między innymi o tym jak na włosy – co nas tutaj najbardziej oczywiście interesuje – działa witamina B1. To oczywiście niejedyny składnik z tej grupy, który ma wpływ na stan fryzury. Przed Wami kolejne witaminy. Mają one wiele ważnych właściwości. Nie tylko istotnych dla włosów.

Witamina B5

Czyli kwas pantotenowy. Chociaż to spore niedomówienie. Bo tak naprawdę to mieszanka kilku składników. Upraszczając jednak pozostaniemy przy liczbie pojedynczej. Jest on niezbędny dla funkcjonowania każdej komórki naszego organizmu. Kwas pantotenowy jest uczestniczy w metabolizmie białek, węglowodanów i tłuszczy. Jest też potrzebny do syntezy niektórych hormonów. Ma wpływ na serce, oraz na układy: nerwowy i pokarmowy. A to wciąż nie wszystkie właściwości witaminy B5. Przyspiesza ona na przykład gojenie się ran. Uczestniczy w regeneracji tkanek. Jak witamina ta działa na włosy? Odpowiada między innymi za ich pigmentację. Odgrywa ona również ogromną rolę przy podziale komórek macierzy włosa. Umożliwia jego wzrost.

Witamina B6

W tym wypadku znowu mamy do czynienia z grupą związków chemicznych. Odpowiadają one między innymi za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. To zresztą zadanie większości witamin z tej grupy. B6 reguluje również ciśnienie krwi, a także pracę serca. Jest związana z metabolizmem. W jaki sposób wpływa na włosy? Przede wszystkim chroni nas przed wystąpieniem łojotokowego zapalenia skóry. Może mieć to przełożenie na stan włosów. Wpływa też na ich kondycję. Niektóre badania wskazują, że składnik ten zapobiega łysieniu.

Witamina B7

Czyli biotyna. Jej nazwa wzięła się z łacińskiego słowa „bios”, czyli życie. I to chyba najwięcej mówi o jej wpływie na nasz organizm. Witamina ta między innymi ma znaczenie dla metabolizmu. Jest związana z produkcją kwasów tłuszczowych. Te ostatnie zapewniają nam niezbędną energię. Witamina B7 jest powiązana z przemianą materii. Jej niedobór może skutkować wypadaniem włosów. Zapobiega ona łojotokowi. Jest ona niezwykle ważna w walce z męskim łysieniem. Dlatego możecie ją znaleźć w najlepszych preparatach na ten problem, takich jak Profolan (więcej na jego temat na stronie producenta: Profolan.pl).

Dodaj komentarz