kapsułki

Witamina E – co warto o niej wiedzieć?

Dbaj o włosy

Jest ona kojarzona przede wszystkim z urodą. Zwykle opisana w kontekście kobiet, ale ważna jest dla obu płci. O czym przekonacie się czytając poniższy tekst.

Czym jest witamina E?

W zasadzie to grupa związków chemicznych. W jej skład wchodzą między innymi tokoferole. Witamina ta rozpuszcza się w tłuszczach. Lekcję chemii sobie darujemy, ale koniecznie trzeba wiedzieć, że jest ona silnym przeciwutleniaczem. Człowiek dziennie potrzebuje jej od 8 do 13 mg. Witamina E naturalnie występuje między innymi w orzechach laskowych, ziemnych i w olejach. Pewne ilości tego składnika są też w pomidorach i szpinaku.

Jakie właściwości ma witamina E?

Zawsze „najłatwiej” przekonać się o tym za co dany składnik odpowiada, doprowadzając do jego niedoboru. Oczywiście nie będziemy przeprowadzać takiego eksperymentu:). Jak wspomniałem składnik ten jest bardzo silnym przeciwutleniaczem. To oznacza, że chroni przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. A to oznacza korzyści dla całego organizmu.

Kolejna umiejętność związana jest z krwią. Witamina ta zapobiega powstawaniu zakrzepów. W pewnym stopniu zmniejsza szansę na agregację („zlepianie się”) płytek krwi.

Składnik ten jest potrzebny w czasie ciąży. Jest jednym z odpowiedzialnym za utrzymanie prawidłowego rozwoju płodu. We wstępie wspomniałem, że to witamina ważna dla obu płci. U mężczyzn ma ona wpływ na jakość nasienia. Jest również ważna dla funkcjonowania układu nerwowego.

Witamina E a uroda

To oddzielna kategoria jej właściwości. Polecana jest między innymi osobom chcącym zachować na dłużej młody wygląd. Dzięki niej robi się ona bardziej elastyczna. Znajdziecie ją w wielu kremach przeciwzmarszczkowych.

Nas tutaj oczywiście najbardziej interesuje wpływ na włosy. Witamina ta sprawia, że będą one dużo lepiej odżywione. Zwiększy się też ich nawilżenie. Witamina E ma właściwości regenerujące je. Generalnie fryzura będzie wyglądała zdecydowanie lepiej. Tak ważny jest to składnik dla włosów, że znajduje się on w niektórych preparatach na męskie łysienie. Jako element dodatkowo wspierający walkę o powrót włosów. Jednym z takich rozwiązań jest Profolan. O nim możecie sobie poczytać w mojej recenzji, ale też warto odwiedzić stronę producenta.

Dodaj komentarz