Witamina B6, a wypadanie włosów

Przyczyny łysienia

Często powodów utraty włosów szukam w bardzo różnych “miejscach”. Zapominamy o tym, że przyczyna może być prozaiczna, a przy okazji wcale nie taka trudna do zwalczenia. Idealnym przykładem, którym się tutaj posłużę, jest niedobór pewnych składników mineralnych i witamin.

Skupię się na tylko na jednej, tej oznaczonej jako B6. Najpierw parę słów o samej witaminie. Wiadomo, że zalicza jest ona do grupy B, ale nie jest z niej najbardziej znana. Dużo częściej wymienia się biotynę, czy witaminę B2.

B6 to…

… w zasadzie grupa związków. Jest ich dokładnie 6. Są to pochodne pirydyny. Witamina B6 jest rozpuszczalna w wodzie. Jej rola w organizmie jest istotna. Bierze ona między innymi udział w przemianie aminokwasów. Ułatwia ich rozkład. Jest też związana z przemianami tłuszczu i węglowodanów. Witamina B6 uczestniczy w powstawaniu enzymów, a także niektórych hormonów. To jednak nie wszystko. Składnik ten mam wpływ na ciśnienie krwi, skurcze mięśni, a także pracę serca.

Witamina B6, a włosy

Skupmy się na tym co nas tutaj najbardziej interesuje. Witamina B6 ma między innymi zastosowanie przy leczeniu łojotokowego zapalenia skóry. To dolegliwość, która może skutkować też wypadaniem włosów. Często występują też wręcz „jednoczasowo”. Witamina B6 wspomaga  leczenie nadmiernej utraty włosów. Przy okazji, to ten składnik odpowiada za kolor naszej fryzury. Można powiedzieć, że nadaje jej blasku.

Gdzie znajdziemy witaminę B6?

Najlepiej oczywiście szukać jej w żywności. Witamina B6 obecna jest między innymi w drożdżach, jajkach (w żółtkach) i produktach pełnoziarnistych. Warto też sięgnąć po drób. Witaminę B6 znajdziemy w ziemniakach, oraz innych warzywach skrobiowych. Można ją też znaleźć w bananach.

Witamina B6 właśnie przez właściwości związane z powstrzymywaniem wypadania włosów jest wykorzystywana w preparatach zwalczających łysienie. Przykładem będzie tutaj Procerin w kapsułkach. Witamina B6 nie jest tam co prawda najważniejszym składnikiem, bo preparat ten opiera swoje działanie przede wszystkim o palmę sabałową, ale jest ona też tam obecna. Można powiedzieć, że oba wymienione tworzą pewnego rodzaju „combo”. Sam preparat jest też wzmocniony o magnez i cynk – równie istotne dla naszych włosów.

2 comments

  • Sama witamina b6 nic nie pomoże. Procerin powinien być wycofny z rynku za oszustwa na swoich klientach. Ponieważ sprzedawane preparaty nie maja nic w sobie pomocnego w walce z łysieniem…. Palma Sabałowa jest za słaba by spowolnić nawet najsłabsze wypadanie, a co dopiero androogenówkę.

    • panie gubernatorze b6 jest w stanie zachamowac wypadanie włosow.w moim przypadku dawki 200mg przez 10 tyg.kłaniam sie nisko.

Dodaj komentarz