soki warzywne

Witamina A – jak działa na organizm?

dieta dla włosów

I jak wpływa na włosy? Bo to tutaj jest najważniejsze:). Witamina ta ma sporo ciekawych z punktu widzenia naszego organizmu umiejętności. Warto dbać o jej poziom. Unikać niedoboru i nadmiaru.

Czym jest witamina A?

To w zasadzie grupa związków chemicznych należąca do retinoidów. Najważniejszy z nich jest retinol. Witamina ta rozpuszczalna jest w tłuszczach. Jest to jeden z najstarszych znanych składników, mających wpływ na funkcjonowanie organizmu człowieka. Wiązano go z tzw. kurzą ślepotą. Chociaż tak konkretnie, że to właśnie ta grupa związków chemicznych za to odpowiada, stwierdzono dopiero na przełomie XIX i XX wieku.

Jakie właściwości ma witamina?

Zasygnalizowałem już kwestię związaną ze wzrokiem. Witamina ta odgrywa ważną rolę w odbieraniu bodźców przez siatkówkę. Jej niedobór powoduje wspomniane utrudnione widzenie po zmierzchu.

Witamina A powiązana jest ze wzrostem kości a także zębów. Ważne na każdym etapie naszego życia, ale szczególną uwagę powinno się zwrócić w przypadku dzieci i seniorów.

Kolejna jej umiejętność powiązana jest z naszą odpornością na choroby. To ten składnik wspomaga przepływ komórek do płuc i przewodu pokarmowego. Dzięki temu jesteśmy w stanie ochronić przed infekcjami. Jest niezbędny do procesów wzrostu i rozwoju poszczególnych „elementów” naszego organizmu.

Witamina ta ma ogromny wpływ na stan skóry. To wręcz oddzielna grupa właściwości. Witamina A jest chyba jednym z najczęściej wykorzystywanych składników w kremach przeciwzmarszczkowych. Jeśli macie problem z trudno gojącymi się ranami, to też warto na nią zwrócić uwagę. Witamina A jest stosowana w walce z trądzikiem. Przyspiesza produkcję kolagenu. To oznacza, że ma wpływ na elastyczność skóry.

Jak witamina A wpływa na włosy?

Żeby odpowiedzieć na to pytanie wystarczy, że doprowadzicie do niedoboru tego składnika;). Oczywiście nie polecam. Dość powiedzieć, że niedobór tej witaminy oznacza wypadanie włosów w nadmiernych ilościach. Składnik ten ma wpływ między innymi na metabolizm komórek nabłonka skóry. Ma więc znaczenie dla macierzy włosa. Stymuluje podział komórek. I dlatego właśnie o witaminie A nie można zapomnieć. Powiem więcej, jeśli chcecie wybrać najlepszy preparat na łysienie, to oprócz oczywiście składników rozwiązujących ten problem, powinien się w tym znaleźć dzisiejszy bohater. Jak wsparcie działania. Tak jest na przykład w Profolanie. O czym możecie się przekonać sprawdzając skład na stronie producenta.

Jeśli chodzi o źródła tej witaminy, to godne uwagi są: wątróbka, marchew, brokuły, pomidory i masło.

Dodaj komentarz