Wady włosów pojawiają się najczęściej w dzieciństwie

Wady włosów

Przyczyny łysienia

Wady włosów pojawiają się najczęściej w dzieciństwieWbrew pozorom nie chodzi tutaj o cechy włosów, które dla nas są wadami. „A bo one się kręcą”, „a dlaczego ja mam proste” itd. Dzisiaj chciałem zająć poważniejszymi problemami. Swoistego rodzaju wadami związanymi z nieprawidłowym rozwojem włosa.

Zacznę od w sumie najrzadziej spotykanej sytuacji, czyli tak zwanych włosów paciorkowatych. W regularnych odstępach (zazwyczaj około 1 milimetra) występują naprzemienne zgrubienia i zwężenia (te są jaśniejsze). I można tę wadę wykryć badając fryzurę pod mikroskopem. Z nieco dalszej perspektywy włosy są tak przerzedzone, że wygląda to na łysienie. Są one do tego krótkie i cienkie, a żeby dopełnić tego obrazu zniszczenia, powiem jeszcze, że mają one bardzo dużą tendencję do łamania się. W zasadzie wada ta może pojawić się do drugiego roku życia, potem już w zasadzie nie może „zaistnieć”.

Włosy typu wełniastego to wada, które najczęściej występuje u osób czarnoskórych. Jeśli pojawia się o ludzi rasy białej, to zazwyczaj jest to kwestia związana z dziedziczeniem takiego nieprawidłowego rozwoju włosa. Charakterystyczną cechą, dzięki której następuje rozpoznanie tej wady jest to, że nasza fryzura nie osiąga zbytniej długości, najwyżej do kilkunastu centymetrów, ale za to jest bardzo gęsta. Niestety w pewnym momencie następuje ich obłamywanie.

Ciekawym przypadkiem wady są tak zwane włosy skręcone (inaczej określane jako kręte). Na całej długości powstaje od kilku do kilkunastu skręceń, ale zaobserwować można to tylko pod mikroskopem. Wada ta występuje w zasadzie tylko i wyłącznie u dzieci w bardzo wczesnym dzieciństwie, potem samoistnie zanika. Częściej występuje ona u dziewczynek i odpowiada za problemy z rozczesywaniem.

To oczywiście nie wszystkie wady rozwojowe włosów, ale te najbardziej widoczne z pewnej odległości. Często też pewne nieprawidłowości pojawiają się w samych mieszkach włosowych. Dobrym przykładem jest tak zwany zastój włosów mieszkowy. Polega ona z grubsza na tym, że następuje zaburzenie ich wzrostu. Powstają jakby pęczki cienkich i łamliwych włosów, a wynika to z tego, że zostają one zatrzymane w mieszku.

Na szczęście wady rozwojowe naszej fryzury nie są tak częste, do tego nierzadko same znikają najczęściej kiedy wychodzimy z wieku dziecięcego. Nie ma więc specjalnie co panikować jeśli zauważycie u swoich dzieci takie problemy. Nie ma co biegać po lekarzach, albo po wszelkiej maści znachorach. Samo się naprawi.

Dodaj komentarz