Uważaj co kupujesz – grupa kobiet skarży stylistę z Hollywood

Łysienie u kobiet

Zdaję sobie sprawę z tego, że USA to w większości przypadków bardziej stan umysłu;) Wiele rzeczy się tam dzieje. Sporo z nich w naszym „normalnym” kraju byłaby nie do pomyślenia. Ale akurat ta informacja, która przypadkiem trafiła mi w ręce, była początkiem rozważań na temat skutków ubocznych pewnych składników stosowanych w różnych preparatach mających pomagać przy wypadaniu włosów.

hollywood

Najpierw o wspomnianej grupie kobiet. Pań jest 6. Skarżą pewnego stylistę, bo okazało się, że konkretna linia produktów mających pomóc ich fryzurom, doprowadziła do tego, że zaczęły one tracić włosy. W Polsce taka sytuacja byłaby nie do pomyślenia – znaczy sprawa sądowa – ale jak pisałem, to Stany Zjednoczone. Tam w zasadzie można wszystko:). Zapomniałem dodać, że chodzi o serię produktów WEN. W USA bardzo popularnych. Oczywiście w całą sprawę wmiesza się teraz sporo prawników, również i samej firmy – producenta. Jak się całość rozwinie, to już nas tutaj najmniej interesuje.

Skutki uboczne preparatów

Nie jest tak, że to co spotkało wspomniane panie, czyli nadmierne wypadanie włosów, to sytuacja normalna. Producent kosmetyku powodującego, zamiast powstrzymanie ich utraty, ubytki we fryzurze, długo by ze swoim preparatem się nie utrzymał;). Warto mieć jednak świadomość, że skutki uboczne mogą się pojawić. Oczywiście o takich rzeczach, producent jest nas zobowiązany poinformować. Co ważne – mówimy o produktach tworzonych na terenie Unii Europejskiej, czy Stanów Zjednoczonych. W przypadku części składników ryzyko jest wpisane w stosowanie. Tutaj moim koronnym przykładem jest finasteryd. Po pierwsze w żadnym wypadku nie powinny go stosować kobiety. Finasteryd początkowo stosowany był w łagodnym przeroście prostaty. W pewien sposób mechanizm jest podobny w łysieniu. To znaczy w obu przypadkach chodzi o powstrzymywanie działania dihydrotestosteronu.

Niestety, chociaż finasteryd w wielu przypadkach pomaga, to istnieje też ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. W pewnym sensie majstrujemy przy hormonach. Do tych najważniejszych zalicza się problemy z libido. Mogą też pojawić się zaburzenia erekcji. Oczywiście nie jest tak, że każdy kto weźmie preparat zawierający finasteryd jest skazany na wyżej wymienione skutki uboczne. Problem ten może dotyczyć kilku procent.

Swoje skutki uboczne ma też bardzo popularny minixodil. Składnik obecny również w preparatach dostępnych w naszym kraju. Tutaj przede wszystkim wskazuje się możliwe podrażnienia skóry, czy reakcje alergiczne. Niespecjalnie pewnie one zmartwią. Warto mieć jednak świadomość, że pierwotnie minoxidil stosowano w leczeniu nadciśnienia. Przestano to robić w momencie, kiedy okazało, się że może to skutkować… podniesieniem ciśnienia. Jednocześnie jednak zauważono, że może pomagać przy wypadających włosach. Pamiętajcie więc. Po pierwsze – czytajcie etykiety. Po drugie – miejcie świadomość możliwych skutków ubocznych. Po trzecie – nie występują one zawsze.

Dodaj komentarz