Testosteron – jak wpływa na męski organizm?

mężczyzna

Ma też wpływ na kobiety, ale o tym może innym razem. Zdajemy sobie oczywiście sprawę z tego, że testosteron = mężczyzna. Pytanie czy wiemy na co dokładnie oddziałuje w naszym organizmie.

Czym jest testosteron?

To – używając języka naukowego – organiczny związek chemiczny. Jest podstawowym męskim hormonem. Zalicza się go do androgenów. Jest on produkowany w jądrach (to wiemy), ale nie tylko. Pewne, niewielkie ilości również w korze nadnerczy i jajnikach.

W pierwszej kolejności odpowiada…

Za nasze cechy płciowe. Te najbardziej oczywiste, czyli cechy płciowe i męski układ rozrodczy. Rozpoczyna się to w już w czasie życia płodowego. Od 7 tygodnia rozpoczynają się zmiany. W 9 narządy płciowe można już odróżnić (to znaczy czy urodzi się dziewczynka czy chłopiec).

Jeśli dojdzie – z jakiegoś powodu – do niedoboru testosteronu, może to skutkować wadami rozwojowymi. Mam tutaj na myśli na przykład obojnactwo rzekomo męskie.

W drugiej…

Za inne męskie cechy płciowe. Określane są mianem drugorzędowych. To między innymi muskulatura, masa kości i rozłożenie tłuszczu. Do grupy tej cechy zalicza się pogrubienie strun głosowych.

I wchodzimy teraz w czysto stereotypowe spojrzenie, ale w dużym stopniu jednak znajdujące odzwierciedlenie w rzeczywistości. Wysoki poziom testosteronu u mężczyzny to „łowca i przewodnik stada”. Chociaż warto zaznaczyć, że na te kwestie spory wpływ ma czynnik kulturowy. Testosteron to też kwestia płodności. Hormon ten chroni mężczyzn przed osteoporozą. Dzięki niemu rzadziej mamy też problem z anemią.

Problem polega na tym, że ma też wady

Niestety nadmiar testosteronu powoduje gorszą odporność. I z tego powodu mężczyźni dużo gorzej radzą sobie z infekcjami (uwaga – nie ma to jednak wpływu na marudzenie podczas choroby;)), a także problemami natury psychicznej. Chociażby depresją.

Oczywiście nad tekstem unosi się stwierdzenie „no i łysienie jeszcze”. To tak dokładnie jest ono związane z nadwrażliwością męskiego organizmu na aktywną formę testosteronu, czyli DHT. Zresztą ta ostatnia jest powiązana również z inną typową dla nas chorobą, czyli przerostem prostaty.

Aby walczyć z negatywnym wpływem DHT na męskie włosy, najlepiej zastosować blokery aktywnej formy testosteronu. Myślę, że najlepszym w tym momencie rozwiązaniem jest preparat Profolan. Polecam stronę producenta, tam dowiecie się o nim więcej, a przy okazji też można go zamówić.

Dodaj komentarz