Technologia nanosomowa ratunkiem dla łysiejących

Leczenie łysienia

Jeśli o niej nie słyszeliście, to zaraz będziecie mieli szansę dowiedzieć się paru rzeczy na temat tej nowej dziedziny nauki. Chociaż nie wszyscy tak ją określają. Chyba nawet częściej można się spotkać z „zestaw technik i sposobów tworzenia struktur”. Zostawmy jednak nomenklaturę, bo nie jest ona dla nas tutaj najważniejsza. Tak czy siak technologia nanosomowa jest związana z nauką.

nano

Skąd się wzięła?

Czeka nas podróż w przeszłość. Nie cofniemy jednak „zbyt daleko”, bo jedynie do lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Wtedy to jeden z twórców elektrodynamiki kwantowej (tak wiem, że brzmi groźne) Richard Feynman przedstawił koncepcję miniaturyzacji. Zaczął od pewnego pomysłu, który zresztą wiele razy słyszałem, nie mając świadomości jego źródła. Chodzi o umieszczenie 24- tomowej Encyklopedii Brytanniki na łebku od szpilki. Jednocześnie nasz fizyk przedstawił możliwości jakie dałaby miniaturyzacja. Sam termin „nanotechnologia” miał się pojawić po raz pierwszy w 1974 rok. A przynajmniej taką informację znalazłem. Wracajac do Feynmana, to o tym, że mial rację, chyba nikogo nie trzeba dzisiaj przekonywać.

Sama nanotechnologia jest w zasadzie wykorzystywana dzisiaj w wielu dziedzinach naszego życia, również i w tych związanych ze zdrowiem i urodą. Zanim jednak o tym, to jeszcze chciałbym Wam zaprezentować jedną ciekawostkę. Istnieje takie pojęcie jako nanobiotechnologia. To dziedzina w obrębie naszego dzisiejszego „bohatera”. Znajduje się ona na pograniczu biologii i biochemii. Można powiedzieć, że organizmy żywe już dawno opanowały koncepcję minimalizacji. Wiele struktur obecnych „na poziomie” komórek, to w zasadzie mikromaszyny.

Nanokosmetyki

Nie chce pisać, że kwestia czasu było, kiedy ktoś przełoży koncepcje nanotechnologii na temat urody i zdrowy, bo to bana,  ale tak to najlepiej określić. W pewnym momencie producenci kosmetyków zauważyli możliwości jakie daje ta technologia. Co dzięki niej uzyskano. To będziemy dość proste do wytłumaczenia. Generalnie chodzi o to, że kosmetyki w których zastosowano tę technologię, docieraja głębiej, często po prostu do źródła problemu.

revita

                           W tym szampomnie wykorzstane są nanocząsteczki

Za przykład posłuży szampon Revita. Są w nim nanosomy. To „specjalne” cząsteczki. Ich zadaniem jest można powiedzieć wnikanie wgłąb skóry. Jednocześnie mają one tam przenosić poszczególne składniki szamponu. To zwiększa przede wszystkim ich możliwości. Dzięki temu mają one działać bezpośrednio na źródło problemu. Pewną ciekawostką może być to, że szampon ten opiera się jedynie na naturalnych składnikach, ze sporym udziałem przeciwutleniaczy. Preparat ten ma przede wszystkim wspomagać porost włosów, ale przy okazji działać też nawilżająco.

Oczywiście, bardziej jako ciekawostkę dodam, że ta technologia jest też stosowana w kosmetykach do pielęgnacji skóry, czy zwalczających problemy skórne, takie jak chociażby trądzik. Wspomnianhy szampon można nabyć tutaj.

Dodaj komentarz