Tatarak zwyczajny – nie tylko na włosy

Porost włosów

Kiedy rozmawiam na temat naturalnych metod na wypadające włosy, to właśnie ta roślina budzi największe zdziwienie. Oczywiście w przypadku osób, które do tej pory niespecjalnie zagłębiały się w temat.

 

Co warto wiedzieć o tataraku

Zaczniemy jednak – jak zwykle zresztą – od grupy ogólnych informacji. Tatarak zalicza się go do polimorficznych bylin. Znajdziecie go nie tylko w Polsce, czy szerzej patrząc: Europie. Tatarak porasta Azję i Amerykę Północną. Co ciekawe w naszym kraju występuje w zasadzie wszędzie, poza polską częścią Karpat (a dokładniej to jest tam bardzo rzadki).

Według niektórych źródeł do Europy (bo nie pochodzi stąd) trafił w czasie najazdów tatarskich. I stąd właśnie ma pochodzić jego nazwa. To roślina osiągająca do 100 centymetrów wysokości. Zdarzają się też olbrzymy – 150 cm.

Jakie właściwości posiada tatarak?

Najprościej byłoby napisać, że bardzo różne. O czym zresztą zaraz się przekonacie. Kłącza tej rośliny wykorzystywane są zarówno w przemyśle kosmetycznym jak i farmaceutycznym. Jakby tego było robi się z nich też likiery.

Kłącze tataraku to przede wszystkim woda (prawie 75%) i olejki eteryczne. I to te ostatnie nas tutaj najbardziej interesują. Są też garbniki – warto o nich wspomnieć. Sam olejek z tataraku ma żółty kolor, bardzo mocny zapach i gorzki smak.

Wróćmy do kłączy. Ich żucie (chociaż smak jest jak wspomniałem ciężki „do przejścia”) wspomaga apetyt. Spotkałem się też z tym, że w taki sposób można… przestać palić. Tatarak to roślina, której przypisuje się pozytywny wpływ na odporność organizmu. To jednak nie wszystko. Tatara jest polecany jako naturalny lek o działaniu krwiotwórczym, ale też moczopędnych. Ma również właściwości napotne. Pomaga przy dolegliwościach kostnych i problemach żołądkowych.

Wpływ tataraku na włosy

Przede wszystkim wzmacnia je. Hamuje również ich wypadanie. Chociaż nie sprawdzi się to raczej w przypadku łysienia androgenowego. W tym wypadku lepszym rozwiązaniem jest Profolan. Tatarak odżywia skórę głowy. Przez to również włosy. Wracając do skóry głowy, to poprawia jej ukrwienie. To też ma wpływ na wspomniane odżywianie jej. Polecany jest na łupież. W pewnym stopniu pobudza wzrost włosów.

Dodaj komentarz