Tajemnice włosów – kolor i długość

Dbaj o włosy

Tak mnie parę dni temu natchnęło, aby to właśnie ten dzisiejszy poniedziałek, był początkiem pewnej serii wpisów/artykułów, które będą swoistego rodzaju wejściem do alkowy, naszych włosów. Jak można o nie dbać, czy ratować w przypadku kiedy się zaczynają nam wypadać bez podstawowej w sumie wiedzy? No można, tylko lepiej jednak mieć te wiadomości.

 

Pisałem już swojego czasu nieco na temat samego cyklu wzrostu pojedynczego włosa, więc ten aspekt – dość istotny trzeba przyznać – sobie daruję. Wspomnę tylko, że dzielimy je na trzy etapy: anagen, katagen i telogen. Wzrost. Faza przejściowa i wypadanie włosów. I potem od początku. I tak to sobie funkcjonuje. Oczywiście zakładamy, że nie ma żadnych czynników zaburzających ten cykl, czyli przykładowo, zatrzymania się w ostatniej fazie. To właśnie przykład łysienia.

 

Czemu akurat taki kolor?

 

No właśnie, zastanawialiście się dlaczego włosy mają akurat taki, a nie inny kolor? Oczywiście mówię tutaj o naturalnej barwie, a nie o farbowaniu. Można powiedzieć, że naturalny kolor naszych włosów jest kombinacją barwnika, który zawarty w nich, powietrza wokół i tłuszczu, który na nich może osiadać. Co ciekawe odcieni włosów wyróżnia się wiele, ale o tym za chwilę. Melanina jest za to odpowiedzialna. Zależnie od tego ile tego barwnika jest możemy mieć włosy kruczoczarne, albo białe. Wraz z wiekiem spada jego poziom w naszej fryzurze i w związku z tym siwiejemy na starość.

 

To jaki kolor będziemy mieli, zostaje ustalone w czasie okresu dojrzewania. Ciekawostką jest to, że na to bardzo duży wpływ mają gruczoły płciowe. Sprawa jest dość prosta. Ciemniejsze włosy to wynik większej ilości testosteronu w organizmie. To jednak nie wszystkie czynniki wpływające na podstawowy kolor włosów. Otóż, istotna jest także rasa. Im bliżej Morza Śródziemnego tym ciemniejsza barwa fryzury. Z kolei na północ Europy, przeważają osoby o jasnych włosach. W niektórych przypadkach, specyficzna barwa może być też wyznacznikiem pewnej odmienności. Kojarzycie na pewno albinosów?

 

Ile mamy odcieni?

 

Dla mężczyzn – którzy jednak mają w większości problem z rozróżnianiem dużej liczby odcieni – nie będzie to zbyt dobra informacja, ale naukowcy mówią nawet o 50 różnych odcieniach włosów. Panowie – najlepiej zostańmy  przy podstawie. 8 głównych barw. Z czego najbardziej widoczne, że tak się wyrażę jest 5. Są to odpowiednio: czarny, brązowy, rudy, blond, oraz popielaty. Te trzy pozostałe, to tak zwane mieszanki. Mowa tutaj między innymi o szatynach. Podobnie sytuacja ma się z kimś kto ma blond-rude włosy. I to właśnie te podstawe kolory, które warto zapamiętać.

 

Nieco o długości

 

Na sam koniec chciałem podjąć jeszcze drugi aspekt dzisiejszego tematu, czyli wspominaną w tytule długość włosów. Ustalmy od razu na początku iż jest ona uzależniona od wielu czynników. Tutaj w grę wchodzą między rasa, miejsce zamieszkania, a także czynniki zewnętrzne. Bo przykładowo u osób, których organizm ma problem z przyswajaniem potrzebnych włosom, składników odżywczych, to na długie, piękne włosy ciężko liczyć.

 

Wracając do zależności długości włosów, od rasy, to jeszcze jedna ciekawostka. Najdłuższe włosy są u rasy mongoidalnej. Europejczycy stoją tutaj na drugim miejscu. U nas najbardziej charakterystyczne są włosy długości średniej. Najgorzej pod tym względem stoją przedstawiciele rasy czarnej. Również wraz z wiekiem zmienia się długość włosów. Z ciekawostek mogę jeszcze na sam koniec dodać, że długość kobiecych włosów może dochodzić nawet do 150 centymetrów.  

Dodaj komentarz