Swędząca skóra głowy – co może oznaczać?

Dbaj o włosy

Zauważyłem, że trochę po macoszemu ją traktuję;). A można na niej „zobaczyć” problemy zdrowotne, które nie tylko mają wpływ na stan organizmu ale i oczywiście i na włosy.

Warto więc wiedzieć co oznacza sytuacja w której swędzi Cie skóra głowy. To oczywiście tylko jeden z symptomów, które mogą się na niej pojawić. Pieczenie, łuszczenie czy widoczne podrażnienie – to kolejne objawy. Co mogą oznaczać?

Po pierwsze – łupież

Ta jedna z bardziej pospolitych dolegliwości może się objawiać właśnie w taki sposób. Oczywiście biały „śnieżek” na ubraniach będzie o niej świadczył najdobitniej. Łupież może być pospolity (to zdecydowanie lepsza informacja), albo tłusty (określany mianem łojotokowego). Ten drugi problem może mieć poważniejsze konsekwencje. W tym wypadku istnieje nawet możliwość zwiększonej ilości wypadających włosów. Z łupieżem zwykle dość szybko można sobie poradzić.

Po drugie – tarczyca

To już dużo bardziej złożony problem. Istnieje wiele objawów świadczących o tym, że gruczoł ten nie pracuje w prawidłowy sposób. Sucha i swędząca skóra to symptom wskazujący na niedoczynność. Pojawia się obniżona temperatura ciała. To również ciągłe zmęczenie i senność. Wypadnie włosów to kolejny symptom występujący przy tym problemie. Jeśli masz któryś z tych objawów to polecałbym udać się do lekarza i sprawdzić poziom hormonów związanych z tarczycą.

Po trzecie – AZS

Podkreślę od razu, że to nie wszystkie problemy jakie objawiają się przez swędzenie skóry. Skupiłem się jedynie na najważniejszych z mojego punktu widzenia. AZS to Atopowe zapalenie skóry. To niestety choroba o charakterze przewlekłym. Nazywana bywa również egzemą i wypryskiem alergicznym. Choroba ta pojawia się w dzieciństwie. Jest ona wywoływana genetycznie uwarunkowaną nieprawidłowa reakcją układu odpornościowego. Pojawia się zmiany skórne. Mogą one być zlokalizowane tak naprawdę na całym ciele. Zwykle jednak występują na zgięciach łokci i kolan oraz szyi i twarzy. Swędzenie i zmiany zalicza się do tzw kryteriów większych rozpoznania AZS. Oprócz nich występują też inne objawy. To między innymi zapalenie spojówek, nietolerancja niektórych potraw i suchość skóry.

Dodaj komentarz