Subiektywny przegląd ziół na wypadanie włosów

Porost włosów

Od razu się tłumaczę. Subiektywność w tym wypadku nie oznacza nie zwrócenia uwagi na ewentualne wady ziół, które można wykorzystać (rośliny oczywiście, a nie wady 😉 ) do pielęgnacji fryzury, czy po prostu ratowania włosów. Dotyczy raczej kolejności, jak i roślin, które w zestawieniu się znajdą. Jest ich w sumie sporo, ale wybrałem tylko 3.

skrzyp2

Skrzyp

Z tym ziołem sprawa jest nieco skomplikowana. Bardzo często lideruje ono zestawieniom typu „najlepsze na wypadanie włosów”, ale nierzadko pojawią się też głosy o przecenianiu możliwości skrzypu. Dotyczą one zwłaszcza suplementów diety w których się ta roślina znajduje. Skuteczność i stopień wchłaniania tego typu produktów, to jednak temat na inny wpis. Skrzyp to przede wszystkim krzemionka, dość istotna dla naszych włosów. Zioło to ma właściwości ściągające i przeciwzapalne. Co to dla nas oznacza? Roślina ta może nas uchronić przed łupieżem, ale i przed zbytnim przetłuszczaniem się skóry głowy. Włosy przy stosowaniu skrzypu powinny przestać się rozdwajać. Jak każdej rośliny, lepiej unikać za dużych ilości, bo takie zwykle powodują (różne) skutki uboczne.

pokrzywa

Pokrzywa

Chyba najczęściej wymieniana w kontekście wypadania włosów, zaraz po skrzypie. Zwykle zresztą jest obecna w suplementach, czy preparatach w których jest ten drugi. Unikajmy stosowania pokrzywy świeżo zerwanej. Suszoną możemy wykorzystać w postaci płukanek i wcierek. Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby pić napar z pokrzywy. Zioło to warto stosować na wypadanie włosów, ale także przy łojotokowym zapaleniu skóry. Pokrzywa to między innymi żelazo, magnez i witaminy A, B2 i C. Pokrzywę stosuje się też przy łupieżu.

dziurawiec

Dziurawiec zwyczajny

Pewnie spodziewaliście się czegoś bardziej oczywistego, jak chociażby rumianek, czy rozmaryn, ale nie tym razem. Dziurawiec zwyczajny kojarzony jest raczej z ziołem pomagającym przy gorszym nastroju. Ma jednak też pomagać przy wypadaniu włosów. Polecany jest przede wszystkim przy łysieniu plackowatym. Wyciąg olejowy z dziurawca (często bywa stosowany razem z rycyną) między innymi zapobiega rozdwajaniu, a także przesuszeniu włosów. Jest również polecany przy łupieżu.

W trakcie pisania tego wpisu podjąłem decyzję, że na pewno będzie kolejna część (może nawet i więcej 😉 ). Następny razem spodziewajcie się między innymi pominiętego tutaj, a wspomnianego, rozmarynu.

Dodaj komentarz