Stres powoduje wypadanie włosów u młodych kobiet

Przyczyny łysienia

Dzisiaj Wigilia, a więc dzień, kiedy dobrze byłoby się wyciszyć, siąść z rodziną, „przekąsić” co nieco i odpocząć. Jednym słowem uciec od stresu. Przypadłości, która niestety stała się niemal naszą codziennością. Problemem, który ma wpływ na wiele aspektów związanych ze zdrowiem, ale też i urodą.

To na tych ostatnich się dzisiaj skupię. Panowie muszą mi wybaczyć, ale w roli głównej wystąpią panie i ich problem z utratą włosów spowodowaną właśnie przez stres. Poniekąd ten „brak parytetu” w dzisiejszym wpisie wynika z tego, że jak wskazują specjaliści, to kobiety częściej zmagają się z takim problemem.

Czym jest?

Określany jest jako dynamiczna relacja adaptacyjna, pomiędzy tym jakie mamy możliwości, a tak zwanymi wymogami stresu (np. bodźcem, który go wywołuje). Tyle psychologia, a w „normalnym życiu” wygląda to tak, że jeśli zostajemy postawieni przed trudnym zadaniem, a dodatkowo pojawia się określony termin, to może to wywoływać objawy stresu. Mogą być one różne, do tego zmienia się ich nasilenie. Skutki przedłużającego się stresu bywają naprawdę opłakane. Zresztą, czy jest ktoś komu się taka sytuacja nie zdarzyła? Problemy ze snem, niedojadanie, to tylko dwa możliwe „efekty” stresu. Coraz częściej ten problem dotyka właśnie młodych ludzi. Ilość obowiązków, które są na nich nałożone, po prostu przekracza ich możliwości. Problem ten tyczy głównie pań.

Wypadanie włosów związane ze stresem

Szacuje się, że nawet 20% kobiet może mieć problem z przerzedzaniem się fryzury spowodowanym właśnie przez stres. Zresztą, ta przypadłość w ogóle jest uznawana za najczęściej występującą przyczynę utraty włosów. Najważniejszą rolę w tym wypadku odgrywają neuroprzekaźniki, nneuromodulatory i hormony systemowe. Fachowo określa się je mianem molekuł sygnałowych. “Docierają” one do krwi, a dzięki niej, negatywnie wpływają na mieszki włosowe. Efekt? Wyraźnie zwiększona utrata włosów. Bardzo często, jeśli stres jest długotrwały, widać będzie nawet duże przerzedzenie fryzury w niektórych miejscach na głowie. Tak przy okazji napiszę, że stres może wpływać na łysienie typu androgenowego (spodziewajcie się niedługo tekstu na ten temat).

Rozwiązanie?

Po pierwsze, zlikwidować źródło stresu. To oczywiście nie będzie łatwe. Często na przykład jest tak, że nie odczuwacie innych objawów związanych ze stresem. Dana sytuacja wydaje się całkiem normalna i doskonale sobie z nią radzicie. Tak się przynajmniej wydaje. Z tego powodu trudno będzie ustalić bezpośrednie źródło stresu. Jest to jednak konieczne.

Jeśli już drogie panie ustalicie źródło, poradzicie sobie z nim, to czas kolejne kroki. Warto postawić na pewne zmiany w diecie. Zwykle stres równa się niezdrowa dieta. Pomocy szukać można też w preparatach, które pomogą powstrzymać utratę włosów. Nie jest może ich dla pań  zbyt dużo, ale są dostępne. Za przykład posłuży tutaj Foligain Minoxidil for Woman.

Na koniec chciałem życzyć wszystkich Paniom i Panom, spokojnych, rodzinnych świąt Bożego Narodzenia. Pamiętajcie, żeby się nie przejeść 😉

Dodaj komentarz