Składniki dla włosów – jod

Dbaj o włosy

Pisałem już między innymi o siarce, która jest niezbędna dla Twojej fryzury. Dzisiaj postanowiłem wziąć się za pierwiastek bardzo rzadko pojawiający się w kontekście włosów. Czas najwyższy to zmienić;).

źródło: By Dnn87 - Own work, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3367261
źródło: By Dnn87 – Own work, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3367261

Co wiesz o jodzie?

Zaczniemy jak zwykle od ogólnych informacji. Wiedzy, która niekoniecznie musi się przydać, ale zawsze lepiej ją mieć;). To pierwiastek odkryty na początku XIX wieku przez francuskiego przemysłowca i chemika Bernarda Courtoisa.

Jeśli będziesz miał okazję obserwować go w temperaturze pokojowej, to mogę Cie zapewnić, że będzie on miał postać niebiesko – czarnej krystalicznej substancji. Nie jest to pierwiastek zbyt powszechny na Ziemi. Większość jodu znajduje się w wodzie morskiej i solankach. Pewne jej ilości są obecne w pokładach saletry potasowej. Te ostatnie znajdują się między innymi w Chile.

Co jod robi w Twoim organizmie?

To niezbędny mikrolement. Najwięcej w organizmie mają go osoby mieszkające w okolicach nadmorskich. Najmniej z kolei ci, którzy przebywają na stałe w górach. Jod to niezwykle ważny pierwiastek dla funkcjonowania tarczycy. W tym gruczole jest go zresztą najwięcej. Jest on niezbędny dla wytwarzania przez tarczycę hormonów: tyroksyny (oznaczanej jako T4) i trójjodotyroniny (T3). Bez z nich z kolei Twój organizm nie będzie działał prawidłowo.

U dzieci niedobór tego pierwiastka to ryzyko gorszego rozwoju fizycznego i problemy z uczeniem się. Dobowe zapotrzebowanie to około 200 mikrogramów.

Jod a włosy

Działanie tego pierwiastka na włosy jest ściśle powiązane ze wspominaną tyroksyną. Ta ostatnia ma między innymi znaczenie dla przenoszenia substancji odżywczych do poszczególnych komórek organizmu. Również tych w obecnych w skórze głowy. Jod ma więc między innymi wpływ na odżywianie mieszków włosowych.

Pierwiastek ten powiązany jest też z gruczołami łojowymi i wytwarzaniem sebum. Ten w nadmiarze to problem z wypadaniem włosów. Z drugiej strony jest on potrzebny skórze głowy. I to właśnie jod jest za niego odpowiedzialny.

Sól to bardzo dobre źródło jodu
Sól to bardzo dobre źródło jodu

Skąd brać jod?

Najlepiej – jak wspominałem – warto by się było przeprowadzić nad morze;) Na szczęście nie potrzeba aż tak dużego wydatku. W zasadzie w tym momencie dość trudno o niedobór tego pierwiastka. Znajdziesz go chociażby w jodowanej soli kamiennej. Pierwiastek ten dodawany jest również do mąk. Jod obecny jest też w rybach. Najlepiej jeść dorsza i tuńczyka. Pierwiastek ten obecny jest w mleku, serze i jajkach. Także jak widzisz nie będzie większego problemu z dostarczeniem jodu, a przy okazji wspomożesz swoje włosy.

Dodaj komentarz