Składniki dla włosów – cynk

Porost włosów

W zeszłym tygodniu rozpocząłem serię tekstów na ten temat. Opisałem tam siarkę, ale już wtedy nie mogłem sobie darować kolejnego wpisu o równie ważnym pierwiastku dla włosów. To cynk składnik bez których mogą one…

O tym może później:) Na początku skupię się na tym, dlaczego ten pierwiastek jest w ogóle dla Ciebie ważny. Szczególnie jeśli jesteś mężczyzną, musisz o niego zadbać.

Co powinieneś wiedzieć o cynku?

Ale na taki „zupełny początek”, parę ogólnych informacji, które w moim odczuciu warto poznać. Po pierwsze cynk to pierwiastek, który zaliczany jest do grupy metalów przejściowych. Jako ciekawostkę dodam, że odkryto go w Indiach albo w Chinach (wciąż nie do końca wiadomo) ponad 3500 lat temu. W Polsce cynk wydobywa się obecnie głównie w okolicach Olkusza.

Jakie znaczenie ma cynk dla Twojego organizmu?

Przejdźmy do rzeczy ważniejszych. Dlaczego potrzebujesz cynku? Spróbuj doprowadzić do jego niedoboru… Oczywiście nie proponuje Ci tego, ale właśnie wtedy będzie to najlepiej widać. Dość powiedzieć, że cynk jest obecny w niemal 200 enzymach, które działają w Twoim organizmie. Pierwiastek ten związany jest między innymi z pracą trzustki, ale też i serca.

To oczywiście dopiero początek. Cynk ma też bardzo duży wpływ na Twoją odporność. Uczestniczy w przemianach węglowodanów, białek i tłuszczy. Prawidłowe wydzielanie insuliny też jest związane z poziomem cynku w organizmie.

Wspomniałem o tym, że jeśli jesteś mężczyzną, to szczególnie musisz uważać na ten pierwiastek. Jest on niezwykle istotny dla funkcjonowania gruczoły prostaty. I libido.

Cynk składnik niezbędny włosom

Nie tylko zresztą, bo i Twojej skórze. Skupię się jednak oczywiście na włosach. Potrzebują go po to aby rosnąć. Cynk ma znaczenie dla ograniczenia ich wypadania (z tego powodu możesz spotkać ten pierwiastek w preparatach na łysienie, jest na pewno w Profolanie).

To jednak nie wszystko. Cynk ma znaczenie dla pracy gruczołów łojowych. Te, jeśli są rozregulowane, mają negatywny wpływ na stan włosów. Dość napisać, że przy łysieniu androgenowym może wystąpić łojotok. I właśnie dlatego tak ważnym składnikiem dla Twoich włosów jest cynk.

kasza

Gdzie go szukać?

Najlepszym źródłem tego pierwiastka są owoce morza. I to nie dla wszystkich jest dobrą informacją. Jeśli jednak je lubisz i nie jesteś na nie uczulony, to warto co jakiś czas się na nie skusić. W innym przypadku musisz cynku szukać gdzie indziej. Tutaj z pomocą może przyjść chociażby kasza gryczana. Pierwiastek ten obecny jest również w pestkach dyni i słoneczniku, który już niedługo pojawia się na bazarach. Pewne ilości tego pierwiastka są też w wątróbce cielęcej.

Dodaj komentarz