Skład chemiczny włosów

Dbaj o włosy

Jak ostatnio postanowiłem, tak dzisiaj temat ciągnę dalej. Kolejny z serii (jeszcze nie wiem czy długiej, to się pewnie okaże w praniu) tekstów na temat ogólnej wiedzy dotyczącej naszych włosów. Dzisiaj na warsztat postanowiłem wziąć ich skład chemiczny.

Temat moim zdaniem istotny, bo wiedząc, co buduje pojedynczy włos, wiemy jak go wspomagać tak aby nie wypadał zbyt szybko. No i przede wszystkim, dzięki temu wiadomo będzie co zrobić, aby cała fryzura wyglądała idealnie

Co masz (włosie) w środku?

Tak naprawdę można mówić o dwóch składnikach: keratyna i barwnik – czyli melanina pisałem zresztą o niej pisałem dwa dni temu). To jednak nie wszystko co w pojedynczym włosie się znajduje. Cholesterol – to kolejny jego element o którym warto wspomnieć. Związki mineralne, a wśród nich najważniejszy żelazo i siarka. O nich również nie możemy zapomnieć. Ciekawostką może być fakt, że  we włosach znajduje się również pewna ilość arszeniku. Tak, tego związku który jest trucizną (do pewnego momentu uważano, że zabito nim Napoleona, ale badania bodaj z 2007 roku temu zaprzeczyły – nie mogłem się powstrzymać przed ciekawostką historyczną). Zresztą właśnie dzięki tej ilości arszeniku można stwierdzić, czy nas nim nie otruto. Jeśli podczas badania poziom jest większy od normalnego, sprawa jest jasna.

Keratyna

Skupmy się właśnie na tym składniku. To w zasadzie on jest budulcem włosów. Jest to białko w przypadku którego sporą rolę odgrywają azot i siarka ( kojarzycie preparaty zawierające ten drugi środek? Właśnie ze względu na swoją rolę są polecane). To, że włosy nam rosną wynika z tego, że keratyna rogowacieje. Wypycha starsze komórki do góry i to właśnie buduje włosa. W dużym rzecz jasna uproszczeniu.

Keratyna to białko, które nie jest pozbawione wad, że tak się wyrażę. Jest ona między narażona na działanie zasad (ale tych, które są dość słabe). Warto jednak zauważyć, że dotyczy to tylko i wyłącznie sytuacji kiedy występują w sporym stężeniu, ale i przy wysokiej temperaturze. Podobnie ma się sytuacja w przypadku kwasów. Różnica jest taka, że keratyna pod ich działaniem po prostu się rozpuszcza. Zapamiętajcie też nazwę „cystyna”. To aminokwas, który tworzy opisywane przez mnie białko. Dodajmy jeden z bardziej charakterystycznych w budowie i w zasadzie najważniejszy.

Melanina

Pisałem dwa dni temu, ale prawda jest taka, że parę ciekawostek zostawiłem sobie specjalnie na dzisiejszy wpis. Po pierwsze, rdzeń pojedynczego włosa posiada bardzo mało tego barwnika. Melanina to również białko w którym istotną zadanie ma tak siarka, jak i azot. Warto też wiedzieć, że barwa naszych włosów zależy między innymi (bo o czynnikach już wspominałem dwa dni temu), od tego w jakim rodzaju barwnik występuje. Może to być tak zwany typ rozproszony (zwany też rozsianym), lub ziarnisty. Ten pierwszy oznacza najczęściej kolor blond, lub też prawie czerwony (oczywiście nieco inaczej będzie to wyglądało na włosach). Ziarnisty to rozrzut kolorystyczny od brunatnego, aż do bardzo czarnego.

POZNAJ SKUTECZNE ROZWIĄZANIE NA MĘSKIE ŁYSIENIE!

Chociaż pominąłem składniki mineralne, które wchodzą w skład włosów nie oznacza to iż są one mniej istotne. Jeśli czytacie mojego bloga (albo po prostu interesujecie się tematyką związaną z pielegnacją, czy też wypadaniem włosów), to doskonale wiecie iż są niezmiernie ważne. Odrębną grupę stanowią te pierwiastki, ale i witaminy, które występują w bardzo małym odsetku w pojedynczym włosie, ale mają niebagatelną rolę w utrzymaniu go w dobrej kondycji. Bardzo dobrym przykładem są witaminy z grupy B.  

Dodaj komentarz