Skąd bierze się łysienie plackowate?

Leczenie łysienia

Nad odpowiedzią na to pytanie specjaliści głowią się od lat. Wciąż jednak nie do końca pewna jest etiopatogeneza. O tym czym to jest za chwilę. Skupię się dzisiaj na pewnych, znanych czynnikach związanym z łysieniem plackowatym.

O co chodzi z tą etiopatogenezą? To pewien zespół przyczynowo – skutkowy, który odpowiada za pojawienie się danej choroby. W przypadku łysienia plackowatego jest on nie do końca znany. Wciąz nie wiadomo co tak naprawdę wpływa na taki, a nie inny obraz choroby. Na obecnym etapie wiadomo, że składają się na niego pewne czynniki o wspólnym podłożu genetycznym.

Czym jest łysienie plackowate?

Zaczniemy od odpowiedzi na takie pytanie. Jest to choroba skóry. Bez wątpienia bardzo specyficzna. Chodzi o objawy. Łysienie plackowate charakteryzuje się występowaniem pewnych łysych ognisk na skórze głowy. Przypominają one placki pozbawione włosów. Co ciekawe łysienie plackowate może dotyczyć nie tylko skóry głowy. Zdarza się, że ogniska pojawiają się na brwiach i rzęsach. Wtedy oczywiście nie są one „plackami”. Po prostu tracimy brwi i rzęsy. Łysienie plackowate może dotyczyć też włosów łonowych. Zdarza się, że w ciężkich przypadkach tej choroby, dochodzi do pojawienia się zmian na paznokciach.

Wspomniałem o obrazie choroby i pewnych, prawdopodobnych czynnikach, które na nie wpływają. W tym momencie wiemy tyle, że w zaawansowanej postaci dominujące znaczenie mają zjawiska autoimmunologiczne.

Skąd takie założenie? Łysienie plackowate bardzo często występuje w bielactwem i toczniem rumieniowatym. W tym drugim przypadku mówimy w zasadzie o grupie chorób, które mają wspólne podłoże. Mogą się one manifestować jako schorzenia układowe i dermatozy. Te ostatnie to choroby skóry.

Skąd właściwie bierze się łysienie plackowate?

Oprócz zjawisk autoimmunologicznych podejrzewa się jeszcze inne. Mogą to być między innymi czynniki związane z naszą psychiką. Kolejnym problemem mogą być zaburzenia ze strony układu nerwowego. Wśród czynników wymienia się również kwestie naczyniowe. Jak więc widać mowa o poważnych kwestiach.

W jaki sposób leczy się ten typ łysienia?

Wykorzystuje się między innymi minoxidil (możecie się też spotkać z pisownią minoksydil). To chyba jeden z bardziej znanych związków stosowanych w leczeniu łysienia (głównie androgenowego). Ma on jednak swoje skutki uboczne. Leczenie łysienia plackowatego można wspomagać przy pomocy Profolanu (chociaż jest on zdecydowanie lepszym rozwiązaniem na typ męski).

Przy opisywanym typie wykorzystuje się fototerapię. Myślę, że to metoda, której warto będzie się przyjrzeć w najbliższym czasie. Chociażby z tego powodu, że fototerapia w tym wypadku ma dawać dobre efekty. Chcę w związku z tym podrążyć i dowiedzieć jak jest naprawdę. Wracając do łysienia plackowatego to miejscowo stosuje się też cygnolinę. To z kolei lek, który wykorzystuje się w przypadku łuszczycy. Natomiast przy opisywanym łysieniu efekty ponoć nie są zbyt „spektakularne”

Wspominany Profolan w promocyjnej cenie

Dodaj komentarz