Siarka – to musisz o niej wiedzieć

Dbaj o włosy, dieta dla włosów

Niejako kontynuuję temat diety, rozpoczęty przed paroma dniami. Pisałem tam między innymi o siarce. To pierwiastek ważny w kontekście włosów (o czym dokładnie się zaraz przekonacie), ale nie tylko. Ma dużo więcej do powiedzenia w naszym organizmie.

Wspomaga wątrobę

Zacznę od kwestii, która sama w sobie ma spory na różne aspekty działania organizmu. Jak wiadomo niesprawna wątroba to dużo problemów z jego funkcjonowaniem. Najwięcej symptomów pojawi się ze strony układu pokarmowego. Siarka między innymi zwiększa wydzielanie kwasów żółciowych. Po drugie wspomaga wiązanie szkodliwych substancji (takich jak np. związki chemiczne zawarte w nikotynie) i ich wydalanie z organizmu.

Pozytywnie wpływa na skórę

To informacja, która ucieszy osoby zmagające się z trądzikiem. Siarka generalnie dobrze wpływa na skórę i jej przydatki (mam tutaj na myśli paznokcie i włosy). Skupmy się na razie na tej pierwszej. Siarka między innymi wspomaga regenerację naskórka. W pewnym stopniu pozwala opóźnić proces starzenia się skóry. Siarka wykazuje działanie antybakteryjne i przeciwzapalne. Do tego ogranicza wydzielanie sebum. Wszystkie te kwestie są istotne w walce z trądzikiem.

Wpływ na włosy

Nasz bohater jest powiązany z dwoma ważnymi dla fryzury aminokwasami. To cysteina i metionina. Siarka, którą uzyskujemy z jedzenia, wiąże się z nimi. Za co odpowiada ten pierwiastek? Przede wszystkim za sprężystość włosów. Wzmacnia też ich łodygę. Włosy stale rosną i potrzebuję „pokarmu”. Między innymi właśnie siarki. Jeśli z jakiegoś powodu ograniczymy dostęp tego pierwiastka, to jednym z pierwszych skutków będzie nadmierne wypadanie włosów.

Problemy ze stawami

To dość szeroka grupa dolegliwości. Kąpiele siarczkowe są między innymi polecane w przypadku, gdy zmagamy się z reumatyzmem. Jako element dodatkowy leczenia. Jeśli mamy problem ze zwyrodnieniem stawów, to pierwiastek ten również będzie pomocna. Ich zapalenie też leczone jest przy pomocy kąpieli siarczkowych. Niektóre urazy powiązane z narządami ruchu można w pewnym stopniu leczyć przy pomocy naszego dzisiejszego bohatera. Mam tutaj na myśli między innymi zwichnięcia.

Dodaj komentarz