Różne przyczyny wypadania włosów

Przyczyny łysienia

Dzisiaj chciałem się skupić na paru możliwych powodach wypadania włosów, ale niekoniecznie tych zwykle wymienianych. Mam tutaj na myśli dietę, czy stres. Niektóre z przyczyn nie są oczywiste, innych z z kolei jesteśmy świadomi, chociaż sami wolelibyśmy uniknąć. Może brzmi to teraz nieco dziwnie, ale zaraz się wszystko wyjaśni.

Zaczniemy od… gorączki. Czy wiecie, że może być ona przyczyną wypadania włosów? W jaki sposób? Spróbuję odpowiedzieć na to pytanie. Nasze włosy mają pewien cykl „życia”. Może on zostać zaburzony przez wiele czynników. Jednym z nich jest właśnie wysoka gorączka. Dokładniej rzecz biorąc mówię tutaj o sytuacji w której występuje ona dłużej niż dzień. Do tego zwykle dotyczy to poważnych infekcji, między innymi bakteryjnych. Wskazuje się, że nadmierne wypadanie włosów, może być spowodowane przez malarię i bardziej prawdopodobnemu w naszej strefie klimatycznej, zapaleniu mózgu.

Zakażenie skóry głowy

To jedna z przyczyn wydająca się dość oczywista, chociaż dopóki się u nas nie pojawi, to o niej nie myślimy w konkteście „powody utraty włosów”. O jakich zakażeniach tutaj mówię? Różnych. Skórę głowy może atakować między innymi grzybica, łuszczyca, czy łojotokowe zapalenie skóry. Nie można też zapomnieć o prozaicznym by się wydawało, łupieżu. W każdym z wymienionych przypadków może dojść do wypadania włosów. Co jednak istotne, natężenie znowu będzie zależało od kilku czynników.

Kiedy w organizmie zaczyna się źle dziać…

Chodzi tutaj o różne sytuacje w których z jakiegoś powodu dochodzi do zaburzeń funkcjonowania. To może być na przykład efekt problemów z tarczycą. Wcale nie taki rzadki – dodam od siebie. Wypadanie włosów będzie jednym z objawów występujących przy niedoczynności tarczycy. Nadczynność również powoduje problem. W tym wypadku może dojść do tzw. łysienia uogólnionego.

Kolejnym problemem jest anemia. Tutaj wypadałoby napisać nieco więcej, bo i kwestia jest rozbudowana, ale postaram się w paru słowach. Po pierwsze, istotne jest natężenie problemu i przyczyny. Anemia to w zasadzie zespół objawów związanych z z niższym poziomem w stosunku do normy hemoglobiny i erytrocytów. Przyczyną może być nagła utrata krwi. Także upośledzenie wytwarzania erytrocytów. Niedokrwistość związana jest też z niedoborami żelaza. To zresztą często występujący problem. Zwłaszcza teraz w czasach, kiedy mało racjonalne odchudzanie jest w modzie.

Chemioterapia

Na sam koniec zostawiłem najgorszą w tym zestawieniu przyczynę utraty włosów. Może być ona niejako efektem ubocznym chemioterapii. Zwykle po niej następuje całkowite wyłysienie. Co istotne jednak nie zawsze. Skutkiem ubocznym chemioterapii może być „jedynie” przerzedzenie włosów. Przyczyną utraty owłosienia w tym wypadku jest sam proces leczenia. Z jednej strony niszczy ono komórki nowotworów. Leki nie odróżniają ich jednak od tych, które są zdrowe. Dotyczy to oczywiście nie tylko mieszków włosowych, ale co zrozumiałe tutaj skupiłem się jedynie na nich.

Dodaj komentarz