Ratuj włosy zimą…

Dbaj o włosy

…bo jeśli o tym zapomnisz, to na wiosnę możesz mieć poważny problem. Wiadomo, kiedy przychodzą pierwsze cieplejsze dni, a my budzimy się z zimowego snu, to chcemy wyglądać jak najlepiej. Przesuszone i wypadające w nadmiarze włosy, mogą nam w tym skutecznie przeszkodzić. A, że lepiej zapobiegać, niż leczyć, to czas zacząć działać.

Co prawda zimie bliżej już do końca, niż do początku i pewnie włosy swoje już odcierpiały, więc bardziej będziemy jednak leczyć, ale przynajmniej nie zaczynamy w marcu. To już ostatni dzwonek.

Co szkodzi włosom?

Zwykle my sami. Po pierwsze przesuszamy mieszkania. Ustalmy, że większość nas jest „ciepłolubna”, a więc grzejniki włączone są non stop. To niestety powoduje, chociaż w pierwszej chwili niewidoczne, wysuszenie włosów. W ogóle, to tak nawiasem powiem, że spadająca wilgotność w pomieszczeniach, to osłabienie błon śluzowych nosa, a to prosta droga do infekcji. Wracając do czynników szkodzących włosom, to trzeba również wspomnieć o zimowych warunkach, które również swoje robią.

Jak działać?

Po pierwsze, nosić nakrycie głowy. Co prawda, istnieje ryzyko wystąpienia problemu z nadmiernym wydzielaniem sebum przez skórę głowy, ale ustalmy, że jest to jednak mniejszy problem, niż to co nas czeka, kiedy czapek będziemy unikać.

Kolejna sprawa o której powinniście pamiętać, to zmniejszenie liczby stosowanych kosmetyków. Część musi zostać zmieniona. Za przykład posłużą odżywki. Unikajcie tych „ciężkich”, które obciążają włosy. Te i tak są już wystarczająco osłabiane przez wspomniane wyżej czynniki. Zamiast odżywki bez spłukiwania, wybierzcie taką którą spłukuje się po kilkunastu minutach. Pianki, żele itd. na czas zimy lepiej ograniczyć.

Kolejna sprawa to elektryzowanie się włosów. Trzeba mu zapobiegać. Koniecznością staje się więc odpowiednie nawilżanie włosów. Tutaj wybór metod jest ogromny. Można zdecydować się na profesjonalne preparaty, jak i domowe sposoby. Miód, awokado, jogurt naturalny, żółtka jajek, nafta kosmetyczna, to tylko kilka ze składników jakich można użyć w maseczkach mających nawilżać fryzury.

Zimą, jak wspomniałem narażenie jesteśmy nie tylko na suche włosy, ale i nadmierne wydzielanie sebum. Jeśli się nam ono przydarzy, to nie ma na co czekać, tylko od razu szukać pomocy u „profesjonalisty”. Wybór odpowiedniego szamponu będzie miał kluczową rolę w pozbyciu się tego problemu. Włosy najlepiej myć w tym czasie wodą ciepłą, a nie gorącą. Starajcie się też unikać nadmiernego szczotkowania fryzury. Złym pomysłem jest też wycieranie mokrych włosów ręcznikiem. Lepiej owinąć go wokół głowy i poczekać aż wchłonie część wody.

Dodaj komentarz