Przyczyny wypadania włosów

Przyczyny łysienia

Łysienie może mieć wiele przyczynTo właściwie od tego tematu powinienem rozpocząć prowadzenie tego bloga. Nie zacząłem, ale postanowiłem nadrobić to najszybciej jak się da. Bo to właśnie ten wpis powinien stać się punktem wyjściowym do określenia jaki typ łysienia Was dotyka, czy można go wyleczyć, jakie metody stosować itd. Naprawiam więc szybko swój błąd i spróbuje wymienić najważniejsze przyczyny wypadania włosów.

Wbrew pozorom powodów takiego zjawiska jest naprawdę dużo, a z niektórych często nawet sami sobie nie zdajemy sprawy. Z grubsza można podzielić je na przyczyny mechaniczne i zdrowotne. Zacznę jednak od tego, że wypadanie włosów to proces całkiem naturalny. Ba, to że dziennie pozbywamy się ich około 100 to objaw tego, że nasz organizm jest zdrowy. Problem zaczyna się w momencie, kiedy zaczynają wychodzić całymi garściami. To akurat najczęściej zwiastuje przyczyny zdrowotne. Włosy są de facto zwierciadłem stanu naszego organizmu. Są jednak choroby których efektem jest ich wypadanie, ale to nie od razu. Przykładem może przeziębienie z temperaturą zbliżoną do 39 stopni. Włosy możemy zacząć tracić nawet do 4 miesięcy po wyleczeniu. Jednak najczęstszymi przyczynami wypadania są choroby związane bezpośrednio ze skórą głowy, a więc grzybica, łuszczyca, czy łojotokowe zapalenie skóry.

Jeśli chodzi o kwestie mechaniczne, które mogą wpłynąć na stan naszej fryzury, to chociażby częste wiązanie gumkami, zaczesywanie jej w koński ogon. Szczególnie w przypadku kiedy włosy są osłabione to właśnie takie działania mogą być przyczynami ich nadmiernego wypadania. Do tej grupy zaliczyłbym też przyczyny łysienia plackowatego takie jak częsty kontakt z substancjami toksycznymi.

I na koniec chyba najczęściej występująca przyczyna – działanie hormonów. W przypadku panów wynika ze zbyt dużej ilości testosteronu (łysienia androgenowe), które co prawda pojawia się też u pań, ale rzadko. U nich natomiast za wypadanie włosów odpowiada estrogen (łysienie poporodowe). W tych dwóch ostatnich przypadkach w związku z częstotliwością występowania do wyboru mamy największy asortyment różnej maści preparatów . Oczywiście takich, które mają nam w problemie z włosami pomóc.

Dodaj komentarz