Łysienie rozlane

Przyczyny łysienia rozlanego

Przyczyny łysienia

Łysienie rozlaneStwierdziłem, że dzisiejszy dzień poświęcę na naukę. Moją i Waszą. Dlatego też z kilku tematów, które sobie przygotowałem na ten miesiąc, wybrałem dzisiaj właśnie ten. Myślę, że dość ciekawy, a na pewno rozległy, bo jak się zaraz okaże łysienie rozlane ma wiele przyczyn.

Zacznijmy jednak od tego, że łysienie tego typu to bardzo częsta przypadłość i co ciekawej dużo częściej występuje u kobiet, niż u mężczyzn. Ot taki paradoks, wszak łysienie kojarzy nam się przede wszystkim z facetami. Dużym problem w przypadku dzisiejszego tematu jest to, że nie zawsze można określić dokładną jego przyczynę. Dlatego to też uniemożliwia dokładnie leczenie.

Przyczyny łysienia rozlanego

Spróbujmy więc wypisać chociażby te najważniejsze, tak abyście mieli ogólne pojęcie co może łysienie rozlane spowodować. Zacznijmy od męskich hormonów, ale u kobiet. Tak zwane łysienie androgenowe typu żeńskiego. To właśnie charakteryzuje się tym, że panie tracą włosy w sposób rozlany. Kolejną przyczyną – zresztą często wiązaną z tą opisaną wyżej – również charakterystyczną tylko dla kobiet są zmiany hormonalne występujące w czasie menopauzy. Kiedy obniża się poziom estrogenów włosy mogą wypadać w znacznie większych ilościach niż do tej pory.

Kolejnym przyczynkiem do pojawienia się łysienia rozlanego jest tarczyca. Dokładniej rzecz biorąc jej nadczynność, lub niedoczynność. I tutaj co prawda znowu panie są „uprzywilejowane”, ale również panowie mogą mieć z tym problem. Zdarza się również, że łysienie rozlane jest efektem niedoczynności przysadki mózgowej

„Losowe” przyczyny łysienia rozlanego

Tak sobie postanowiłem określić tę grupę, bo jak się zaraz sami przekonacie to losowość (chociaż niektórzy powiedzą – przeznaczenie) do nich prowadzi. Pierwszą grupę stanowią urazy, które dotyczą skóry głowy. Kolejną przyczyną są zabiegi operacyjne, które również w dłuższej perspektywie mogą wywołać łysienie rozlane. Najczęściej pierwsze widoczne efekty w postaci wypadających włosów pojawiają się po miesiącu do trzech. W przypadku pań łysienie rozlane może być spowodowane przez ciężki poród

I tu wchodzimy w pewną grupę czynników powiązanych z psychiką. Otóż, ten typ wypadania włosów może być również efektem stresu. Oczywiście nie jest tak, że zestresujemy się przed egzaminem i nagle zaczniemy łysieć. To raczej dość długotrwały proces. Faktycznie rozlane wypadanie włosów może wystąpić na przykład dopiero po roku stresującego życia. Co ciekawe,również niedobory żywieniowe mogą powodować łysienie rozlane, spowodowane dietą, której daleko do normalnej.

Jeśli wydaje się Wam, że to wszystkie przyczyny łysienia rozlanego to jesteście w błędzie. Kolejną grupę można określić jako „skutki przyjmowania leków”. Otóż, jednym z efektów ubocznych stosowanie niektórych z nich może być właśnie łysienie rozlane. Ustalmy jednak, że nie mówimy tutaj o zwykłych tabletkach na ból głowy. Leki stosowane w przypadku chemioterapii mogą łysienie rozlane powodować. Oprócz nich, podobne efekty może wywołać heparyna (a więc lek przeciwzakrzepowy). Łysienie rozlane może być spowodowane przez leki przeciwpadaczkowe i retinoidy. Sami widzicie mówimy tutaj o poważnych chorobach. A jak już jestem przy nich, to warto wspomnieć, że ten typ łysienia może być także spowodowany przez ostre infekcje, albo przewlekłe choroby.

To chyba wszystkie najważniejsze przyczyny łysienia rozlanego. Sami więc widzicie, że przyczyn może być wiele i nie zawsze jest je łatwo odkryć. Jednak tak naprawdę dużo więcej problemów pojawia się przy leczeniu łysienia rozlanego, bo w niektórych przypadkach tak naprawdę nie da się nic zrobić, poza osłabianiem efektów np. ciężkiej choroby, i samo łysienie schodzi na drugi plan.

One thought on “Przyczyny łysienia rozlanego

  • Chciałam od siebie coś jeszcze dodać do artykułu. Właśnie to, że jest aż tyle możliwych przyczyn, to tak problematyczne jest leczenie, ale zanim o tym, to chciałam tylko dodać do przyczyn, że my panie, które mają genetyczne predyspozycje do słabych włosów, mogą mieć łysienie rozlane, nawet z powodów złego szamponu, czy lakieru (zwłaszcza tych, które mają specyficzne detergenty)

    Co do samego leczenia, polega ono przede wszystkim na eliminacji możliwych przyczyn, o czym pisałam wcześniej. Jeśli chodzi o same leki to stosuje się witaminę E (ponoć najlepiej działa kiedy wypadaniu włosów towarzyszy uczucie napiętej skóry), a także specjalne maści z dodatkiem sterydów. Ze swojej strony radzę jeszcze paniom mającym problem z łysieniem unikania farbowania, bo to jeszcze gorzej zrobi z włosami.

Dodaj komentarz