Przyczyny łysienia plackowatego

Przyczyny łysienia

Przeglądając parę dni temu fora internetowe w poszukiwaniu natchnienia i tematu natknąłem się na pełen emocji post, którego cytował nie będę (forum wymaga zarejestrowania, a więc użytkownicy nie życzą sobie, aby ich wynurzenia wszyscy), aczkolwiek wynikało z niego, że osobę tę dotknął problem łysienie plackowatego. Wspomniane emocje wynikały z braku wiedzy skąd właściwie wziął się problem. I ten post stał się bezpośrednim „sprawcą” dzisiejszego wpisu.

Łysienie plackowate – bo to ono dotknęło tego młodego człowieka – to schorzenie, które może pojawić się niezależnie od wieku. Nie dziwią mnie również emocje, które w jego wpisie dało się odczuć. Po pierwsze ciężko znaleźć jakieś konkretne informacje na temat tego problemu, a nieznane zawsze budzi niepokój. Po drugie łysienie plackowate ma wciąż nie do końca poznany zespół przyczynowo – skutkowy (tzw. etiopatogenezę). Spróbowałem jednak zebrać w jednym miejscu informacje na temat tego, co powoduje ten typ łysienia.

Specjaliście dość ostrożnie, ale jednak wymieniają czynnik genetyczny. W wyniku przeprowadzanych badań ustalono, że istnieje nawet 20% szans na to, że łysienie plackowate przejdzie „z ojca na syna”. Często współwystępuje ono z innych chorobami (fachowo ujmując: zjawiskami autoimmunologicznymi). Są to między innymi toczeń rumieniowaty, bielactwo, cukrzyca typu I, ale również astma, alergia, a nawet katar sienny. Na zakończenie tych chorobowych przyczyn trzeba zanotować, że  może być również ono spowodowane poprzez infekcję wirusową, bądź bakteryjną.

Nie są to jednak wszystkie do tej pory odkryte przyczyny występowania tego schorzenia. Specjaliści podkreślają również aspekt psychologiczny, który może być istotnym czynnikiem powodującym zaburzenia w prawidłowym funkcjonowania cyklu życia włosów. W ten sam sposób może działać też długotrwały kontakt z toksycznymi substancjami. I ostatnią przyczyną o której nie można zapomnieć to zmiany hormonalne (na przykład w czasie dojrzewania, lub ciąży). W tym ostatnim przypadku często na to schorzenie używa się określenia łysienie plackowate rzekome.

Mam za to dobrą informację dla tych, którym popsuła humor powyższa wyliczanka. Samo leczenie tego schorzenia jest zazwyczaj banalnie proste i ogranicza się głównie do poznania bezpośredniej przyczyny. Tak właśnie będzie w przypadku wspomnianej przeze mnie na początku osoby.

Dodaj komentarz