Łysienie bliznowaciejące leczy się tylko chirurgicznie

Przyczyny łysienia bliznowaciejącego

Przyczyny łysienia

Łysienie bliznowaciejące leczy się tylko chirurgicznieŁysienie bliznowaciejące to chyba najgorszy typ, który może na spotkać. I nie chodzi tu o sam fakt wypadania włosów, tylko o przyczyny takiego stanu i skutki dla całego organizmu. Jeśli to nieco zawiłe, to zapraszam niżej.

 

Zespół przyczyn, które mogą doprowadzić do pojawienia się łysienia bliznowaciejącego jest dość rozległy, że tak to powiem. Za to efekt końcowy zawsze jest taki sam: całkowita i nie odwracalna utrata włosów. Może ona dotyczyć głowy, ale równie dobrze może objawić się brakiem owłosienia na całym ciele. Generalnie rzecz biorąc dochodzi do uszkodzenia mieszków włosowych i zastępują ją zbliznowaciała tkanka. Tak szczerze powiedziawszy, jest to akurat najmniejszy nasz problem. Wystarczy popatrzeć na konkretne przyczyny łysienia bliznowaciejącego.

 

Co prowadzi do łysienia bliznowaciejącego?

 

Zacznę może od wyliczanki:

 

  • urazy i oparzenia;
  • nowotwory;
  • choroby autoimmunologiczne;
  • wrodzone łysienie bliznowaciejące.

 

I chyba już jasne dlaczego akurat brak owłosienia jest najmniejszym problemem, prawda?

 

Spróbujmy rozwinąć niektóre z przyczyn występowania tego typu łysienia. Zacznijmy od końca. Wrodzone łysienie bliznowaciejące jest najczęściej „towarzyszem” innych patologii,które dotyczą nieprawidłowego rozwoju skóry. Atakuje ono wtedy naszą głowę. I tak na przykład, łysienie to występuje przy wodogłowiu, rozszczepu kręgosłupa i defektu przegrody sercowej. Czasem wynika ono też z wrodzonych znamion (tzw. znamię naskórkowe i łojowe). Jak widać to, że nie mamy włosów jest w tym przypadku naszym najmniejszym problemem.

 

Podobnie zresztą jest w przypadku, kiedy przyczyną łysienia bliznowaciejącego są nowotwory. Chodzi o te, które rzecz jasna atakują naszą skórę, chociaż zdarza się, że utrata włosów może być spowodowana w związku z przerzutami raka jelita grubego, lub żołądka.

 

Spora grupa czynników zamyka się w „urazy i oparzenia”. Łysienie bliznowaciejące może pojawić się w wyniku działania: temperatury, ognia, prądu, lub narzędzia (tak dosłownie) i wiąże się z uszkodzeniami skóry wywołanymi przez ten czynniki. Jeśli nastąpi do tego uraz cebulki włosowej to dochodzi ubytku w owłosieniu. Dodatkowo następuje tutaj gojenie ran w wyniku na przykład działania ognia, powstają blizny.

 

Leczenie łysienia bliznowaciejącego

 

Oczywiście wyleczenie tego problemu nie jest tu najważniejsze, ale nie zmienia to faktu, że istnieją metody, które na to pozwalają. Chociaż tak naprawdę to powinienem napisać w liczbie pojedynczej. W przypadku łysienia bliznowaciejącego stosuje się chirurgiczną interwencję. Natomiast rodzaj zabiegu  jest zależna od potrzeby. Może to być prosta operacja, ale jeśli taki będzie wymóg, to może skończyć się transplantacją.

 

MOŻE RÓWNIEŻ PRZECZYTAĆ:

OBJAWY ŁYSIENIA TELOGENOWEGO

Dodaj komentarz