Przy których chorobach wypadają włosy? (cz.1)

Przyczyny łysienia

Zwykle w kontekście przyczyn wymienia się dietę, stres i hormony (w tym wypadku mam na myśli ten problem u kobiet i mężczyzn). Postanowiłem dzisiaj skupić się na chorobach w przebiegu których może wystąpić wypadanie włosów. Nie opisze ich wszystkich, a już na pewno nie w jednym tekście.

Problemy z tarczycą

To właśnie od nich zaczniemy. To pierwsze co zwykle przychodzi mi na myśl, kiedy ktoś pyta właśnie o choroby, które mogą być związane z wypadaniem włosów. Po drugie to dość częste obecnie dolegliwości. Tarczyca czym jest, pewnie każdy mniej więcej wie. Dodam jedynie tyle, że gruczoł ten ma za zadanie między innymi wytwarzanie trzech hormonów. W przypadku zaburzeń pracy tarczycy mogą pojawić się pewne dolegliwości zdrowotne. Na potrzeby tego tekstu załóżmy, że są dwie (w rzeczywistości jest ich więcej): niedoczynność i nadczynność. W zasadzie oba problemy mogą mieć wpływ na stan włosów. Nadczynność często wiążę się z łysieniem plackowatym. To dolegliwość zdrowotna w przebiegu której na skórze głowy pojawiają się placki pozbawione włosów.

Przy niedoczynności z kolei mogą stać się one przerzedzone i cienkie. Włosy będą też suche. W obu przypadkach, potrzebna jest przede wszystkim odpowiednia diagnoza. Nie ma sensu samemu decydować się na leczenie. Ale trzeba oczywiście coś z tym zrobić.

Problemy ze skórą głowy

To w zasadzie grupa na oddzielny tekst. Postaram się jednak jakoś to skrócić. Generalnie rzecz biorąc w momencie, gdy zaczynają się problemy ze skórą głowy, to może się to odbić na włosach. Tak wiem, że jest to „oczywista oczywistość”. Bardziej ma na myśli to, że chodzić może o naprawdę różne, czasem błahe problemy (bo nie są chorobami.) Za przykład posłuży tutaj zaburzenie równowagi pH skóry. Zdarzają się jednak problemy poważne, na przykład łojotokowe zapalenie skóry. I to właśnie przy nim chciałem się nieco dłużej zatrzymać.

To choroba w przypadku której wciąż nie możemy powiedzieć: znamy jej etiologię. Podejrzewa się, że na to czy się ona pojawi, ma wpływ między inny osłabienie organizmu. Za głównego winowajcę uznaje się grzyba o Malassazia Furfur. Zresztą jest on również związany z łupieżem. Czynnikiem, który ma zwiększać szansę na wystąpienie łojotokowego zapalenia skóry jest ponoć łuszczyca (chociaż w tym wypadku muszę poszukać jeszcze potwierdzenia, bo nie do końca jestem przekonany, czy tak faktycznie jest).

Symptomy łojotokowego zapalenia skóry są dość widoczne. Ten problem zdrowotny objawia się między innymi nadmiernym łuszczeniem się skóry. Pojawiają się też na niej zrogowacenia i strupy (nic przyjemnego generalnie).

Może dochodzić do zaczerwienia skóry i swędzenia. W przebiegu łojotokowego zapalenia skóry pojawia się też wypadanie włosów. Natomiast jest zależne od różnych czynników. Chodzi mi przede wszystkim o to w jakim natężeniu będą one lecieć.

I tak się rozpisałem, że w zasadzie udało mi się opisać tylko 3 choroby. W związku z tym ten wpis to pierwsza część. Niedługo kolejne:)

Dodaj komentarz