Wypadanie włosów może być objawem niedoczynności tarczycy

Problemy z tarczycą a wypadanie włosów

Przyczyny łysienia

Wypadanie włosów może być objawem niedoczynności tarczycyStali czytelnicy bloga wiedzą na pewno, że przyczyn i powodów dla których mogą nam wypadać włosy jest naprawdę wiele. Dla przypomnienia podam czynniki zewnętrzne (pogoda, słońce, toksyny) i nasze działanie (farbowanie, suszenie, nieodpowiednia dieta). Czasem jednak to wypadanie włosów staje się symptomem tego, że coś z naszym organizmem jest nie tak.

Jednym z najważniejszych organów w naszym organizmie jest tarczyca. Odpowiedzialna za produkcję hormonów dużo częściej (szacuje się, że nawet do 5 razy) „psuje” się u kobiet. Tak zwana niedoczynność tarczycy najczęściej wynika z uszkodzenia przysadki odpowiedzialnej za produkcje związku, który to pobudza jej komórki do produkcji hormonów.

Przyczyną problemów z tarczycą -dodam: dużo groźniejszą w skutkach – może być wada całego układ immunologicznego. Następuje niejako odwrócenie jego działania. Zamiast chronić nasz organizm przed infekcjami z zewnątrz i nie dopuszczać do rozwoju bakterii i pasożytów, zaczyna on atakować komórki znajdujące się w naszym ciele. Przeciwciała traktują komórki gruczolu tarczycowego jak wrogów i zaniczają je niszczyć. W ten sposób dochodzi do niedoczynności tarczycy.

Jeśli pozostawimy problem samemu sobie, to może to skończyć się źle. Wystarczy spojrzeć na choroby, które niedoczynność tego organu może wywołać: miażdżyca, osteoporoza, zawał serca, lub depresja. Warto więc zawczasu odwiedzić lekarza, tak aby rozpocząć w porę leczenie. Oczywiście do specjalisty, czyli do endokrynologa.

Generalnie rzecz biorąc panie, jeśli podczas mycia, a w zasadzie zaraz po wypada Wam zbyt duża ilość włosów, to dobrym pomysłem będzie zbadanie poziomu hormonów tarczycy (TSH, T3 i T4). Jeśli Wasza fryzura stała się łamliwa i sucha, to może znaczyć, że macie jakieś problem z tym narządem.

Lekarz oczywiście Was pokieruje w kwestii leczenia. Samej przy okazji również można zrobić parę rzeczy. Przede wszystkim ogranicza się to do dbania o pozostałe włosy, a także próbę ich odżywiania i regeneracji. Do tego wystarczą preparaty, które można kupić w zasadzie w każdej drogerii. Jakiś efekt przyniesie również kuracja witaminowa, że tak powiem. Można również zakupić sobie preparat ze skrzypem. Można powiedzieć, że wszystkie chwyty dozwolone. Ponieważ tarczyca odpowiada również za przemianę materii, to częstym krokiem jest też odpowiednia dieta, tak aby nie „zyskać” zbyt dużej ilości nadmiernych kilogramów. Przy okazji przecież wiadomo, że to co jemy ma zasadniczy wpływ na nasze włosy i możemy sobie im pomóc, albo im zaszkodzić.

2 comments

  • Pamiętam jak ja miałam problemy z tarczycą i co wtedy przeżywałam. Były oczywiście problemy z wagą i trawieniem, strasznie się też szybko pociłam, szczególnie w ciepłe dni. A moja włosy to był obraz nędzy i rozpaczy, dlatego w zasadzie nosiłam krótką fryzurę. Mąż mnie wysłał do lekarza i okazało się, że mam małe guzki właśnie na tarczycy. Po ich usunięciu sytuacja się diametralnie zmieniła. Wciąż co prawda mam krótkie włosy, ale za to jest ich więcej, no i nie wypadają.

  • “Przeciwciała traktują komórki gruczolu tarczycowego jak wrogów i zaniczają je niszczyć. W ten sposób dochodzi do niedoczynności tarczycy.”

    Trochę nieścisłość. Niedoczynność to po prostu niedobór T3, T4, TSH. Poprawiłabym wpis na “w ten sposób dochodzi do choroby Hashimoto”, które swoją drogą i tak łączy się albo z niedoczynnością albo nadczynnością tarczycy, zależy od przypadku.

    Dodatkowo, badanie T4 i T3 w laboratorium nie da miarodajnych wyników, raczej zaleca się tutaj Ft3 i Ft4, czyli wolne t3 i t4 w organizmie, ktore maja rzeczywisty wpływ na komórki naszego ciała.

    😉 Marta

Dodaj komentarz