Problem z włosami? Idź do sklepu zielarskiego

Dbaj o włosy

Na pomysł takiego tekstu wpadłem wczoraj, gdy wizytowałem takie miejsce w celu nabycia nasion kozieradki. Ziół, które mogą być pomocne w walce z wypadającymi włosami (ale nie tylko z tym problemem) jest sporo. Warto więc wybrać się do sklepu zielarskiego.

Nasiona kozieradki

Zacznę od tego na co sam się zdecydowałem. O nasionach kozieradki – jeśli stosujecie domowe metody – pewnie się słyszeliście. Najpierw słowo o samej roślinie. Kozieradka pospolita (nazywana też lekarską) porastała przede wszystkim Azję i Europę Wschodnią. Do naszego kraju została „zawleczona”. Nasiona zawierają między innymi flawonoidy, cholinę i witaminę D. Wykorzystuje się je przy różnych dolegliwościach.

Jak pomaga na włosy? W większości przypadków ogranicza ich wypadanie. Efekty nierzadko są spektakularne, bo już po dwóch tygodniach będą widoczne. Z kozieradki przygotowuje się wcierkę. Płaską łyżeczkę nasion zalewa się wrzątkiem (około 3/4 szklanki). Po paru minutach odcedza i gotowe. Wcierać w skórę głowy, unikać włosów. Zapach może Wam przeszkadzać, ale można się do tego przyzwyczaić.

łopian

Łopian

Tę roślinę kojarzy każdy;) Ma charakterystyczne kwiaty, które przylepiają się do ubrań (tzw. rzepy). Nas jednak bardziej interesuje w jaki sposób wpływa na włosy. Surowcem leczniczym jest korzeń. Kupicie go bez większego problemu i to za niewielkie pieniądze. W okolicach 3 złotych za 50 g. Łopian to między innymi siarka (bardzo ważna dla włosów) i fitosterole.

Roślinę tę wykorzystuje się na dwa sposoby. Po pierwsze płukanka. 2 łyżki rozdrobnionego korzenia zalewamy wodą (pół litra). Doprowadzamy do wrzenia. Po ostygnięciu stosujemy do ostatniego płukania w czasie mycia głowy. Możemy zrobić też odwar. 3 łyżki łopianu i 1/4 litra wody. Doprowadzić do wrzenia. Ostudzić. Dodać nieco szamponu. I tak przygotowanym „specyfikiem” myjemy głowę. Łopian reguluje wydzielanie łoju i hamuje wypadanie włosów.

żywokost

Żywokost

W zasadzie to chodzi o korzeń tej rośliny. Jego cena również jest niska, podobnie jak w przypadku łopianu. Żywokost przede wszystkim pomaga przy gojeniu ran, to tak dla wiedzy ogólnej (oczywiście oby się Wam to nie przydało;). Korzeń ma właściwości ściągające i zmiękczające skórę. Możemy go zastosować w przypadku przesuszonych i zniszczonych włosów. W sposób podobny jak w przypadku łopianu. Chociaż zdecydowanie częściej spotykałem się z przygotowaniem odwaru z tej rośliny.

A jako ciekawostkę dodam, że żywokost jest też często składnikiem różnego rodzaju preparatów stosowanych do pielęgnacji urody (między innymi kremów i maści).

To oczywiście dopiero nasza pierwsza wizyta w sklepie zielarskim. Na pewno nie ostatnia;).

Wszystkie zdjęcia: Wikipedia.

Dodaj komentarz